Diskuze o nátěrech
Přepravník zvířat
Dobrý den. Provádím renovaci přepravníku zvířat a mj. pokládám podlahu z plechu s lístečkovým vzorem. Záměr byl provést základní nátěr plus nátěr nějakým nejlépe silnovrstvým epoxidovým materiálem a provést pískový posyp. Je to řešení často používané výrobci nových vozů. Mohl byste mi doporučit nějaké řešení s dlouhou životností? Hlavním požadavkem je vytvoření odolného protiskluzového povrchu. Problémem jsou chemické vlivy, samozřejmě jistá pružnost samotné konstrukce a také délka vytvrzování. Za každou informaci předem děkuji.
Přepravník zvířat
Hezký den! Kovový podklad dobře odmastěte, aby na jeho povrchu nebyla žádná separační vrstva, která by bránila dokonalému přilnutí epoxidového nátěru Polycol 301 k podkladu. Předpokládaná spotřeba bude 0,2 kg/m2. Do ještě "živé" hmoty přes síto nasypte cca 1,5 až 2 kg suchého sklářského písku frakce 0,1-1 mm. Následný den proveďte zametení neukotveného písku a celou plochu ještě jednou převálečkujte Polycolem 301 při spotřebě 0,2-0,25 kg/m2. Teplota by se měla během celé aplikace pohybovat mezi 15 a 20 °C. Celou plochu nechte dobře vyzrát a převoz zvířat provádějte až po sedmi dnech. Při vyšší teplotě, například 20 až 25 °C, se doba pro plné chemické zatížení zkrátí tak na 4 dny. Myslete na to, že namáhání kejdou patří mezi velmi agresivní chemické namáhání.
Ladislav Cibulka
Životnost Polycol 301/321
Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám dvougaráž s menší dílnou o rozloze 39,6m2 (v četně 20 cm soklu). Podlaha je ze samonivelační stěrky 8 cm a bude se ještě brousit, předpokládám hladký povrch. Jaký nátěr nebo licí stěrku použít? V některých diskuzích uvádíte, že 321 má delší životnost než 301. Jakou životnost má 301? Jsem absolutní laik v tomto oboru, proto zkušenosti jiných jsou mi vítané.
Životnost Polycol 301/321
Hezký den! Životnost jakéhokoliv povlaku, pochůzné a pojízdné plochy, je dána mechanickým a chemickým namáháním a jeho tloušťkou. Životnost neříká, že následující den po deklarované životnosti povlak chránící podklad zmizí. Amortizace je vždy postupná. Například ve vaší garáži předpokládám, že nejvíce budou namáhané dva pruhy pod koly auta (střední namáhání). Tam kde chodíte bude lehké namáhání. Pokud parkujete s nákladním autem, jedná se o namáhání těžké. Tento parametr namáhání má i druhou část a tím je četnost. Jiná amortizace bude v soukromé garáží, kde ráno odjedete a večer přijedete a jiná bude v autoservisu, kde auta přijíždí a odjíždí mnohokrát denně. Tomuto parametru se říká dynamické namáhání. Tato dvě namáhání patří mezi mechanické namáhání. Píšete, že zde máte dílnu a pak by se vás ještě mohlo týkat namáhání úderem (pád nářadí nebo výrobku). Tepelné namáhání (okuje řezání nebo sváření materiálů). Je třeba nezapomenout ani na namáhání chemické. Tím je myšleno namáhání vodou, oleji, pohonnými hmotami, roztoky solí, kyselinami a louhy. Chci tím říci, že pod pojmem životnost se skrývá celý komplex namáhání. Posledním vlivem je síla ochranné vrstvy. Obecně platí, že čím je větší tím delší je doba potřebná k její amortizaci.
Ladislav Cibulka
Životnost Polycol 301/321
Při dodržení předepsané technologie aplikace jsou životnosti dotazovaných materiálů následné. Polycol 301 dva nátěry (tloušťka cca 200 mikronů) pro pochůznost 8-10 let, pojízdnost 4-6 let. Pokud vím, že místo je velmi namáhané, například vjezd velké skladové haly, nájezdová rampa atp. nic nebrání aplikaci třech vrstev a navýšení životnosti. Polycol 321 je obvykle aplikován v jednom nátěru v tloušťce 300-500 mikronů. Životnost pro pochůznost přes 15 let pro pojízdnost do 10 let. Polycol 321 L. Stěrka je aplikována v tloušťkách 1-3 mm. Životnost pro pochůznost padesát roků a pro pojízdnost cca 25-30 let. Znovu připomínám, že parametr životnosti je závislý na více parametrech a od nich je odvislé jak zkrácení, tak prodloužení životnosti.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Dobrý den, jsem rozhodnut použít jeden z těchto materiálů jako finální podlahu v garáži, kde je nyní čistý betonový potěr. Počítám s penetrací 225, ale nemohu se rozhodnout, zda pro finální podlahu použít dvě vrstvy 301 nebo jednu 321. Plocha garáže je cca 30 m2 s rovinností 3 mm na 2 m. Můžete mi prosím sdělit přibližné množství penetrace a nátěru? Kolik mm materiálu 321 se nanese při spotřebě 0,8 kg/m2? Díky
Polycol 301/321
Hezký den! Penetrace Polycol 225 je epoxid rozpuštěný v těkavém rozpouštědle, aby se maximálně snížila jeho viskozita a epoxidová síť byla co nejvíce zasáta do podkladu. Vzniká tak velmi kvalitní přechodová vrstva mezi podkladem a následnou užitnou vrstvou. Podle kvality betonové mazaniny je spotřeba 0,3-0,5 kg/m2. Na 30 metrů čtverečních bych si objednal jednu soupravu 4+0,4 kg a jednu soupravu 8+0,8 kg.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Polycol 301 je rozpouštědlový nátěr, který se obvykle aplikuje ve dvou vrstvách. První při spotřebě 0,2-0,25 kg/m2. Druhý nátěr 0,15-0,2 kg/m2. Doporučuji dva nátěry celkem 0,4 kg/m2. Materiál odpovídá soupravě 10+2 kg. Tento nátěr zachovává reliéf podkladu a nelze s ním provádět žádné vyrovnávání. Doporučuji ho na plochy, které mají nebo by mohly mít problém s spodní vlhkostí. Jde o velmi často užívaný nátěr z důvodu snadnosti aplikace a dobrým užitným parametrům.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Polycol 321 je bezrozpouštědlová nátěrová kompozice s vyšší viskozitou. Z hmoty se nic neodpařuje a je proto možné v jednom kroku provádět i srovnání hrubosti podkladu. Obvyklé spotřeby 0,3-0,5 kg/m2 pak nemusí úplně souhlasit, neboť spotřeba se současným vyrovnáním závisí na hrubosti podkladu. Z tohoto důvodu bych volil aplikaci ve dvou vrstvách. Nejprve bych na plochu aplikoval soupravu 10+3 kg a druhý den bych se rozhodl, zda přidám ještě soupravu například 5+1,5 kg nebo přidám dalších 10+3 kg, aby podlaha byla srovnána k obrazu mé představy.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Síla suchého filmu na betonovém podkladu příliš neodpovídá teorii. Část materiálu totiž dorovnává reliéf a část materiálu se vsákne do podkladu. U rozpouštědlového nátěru se necelá polovina hmoty nanesené na podklad odpaří. Tedy z nanesených 100 g by mělo zůstat tak 50 mikronů. Dvě vrstvy celkem 400 g nechají film cca 200 mikronů silný. U bezrozpouštědlového nátěru nanesených 400 g nechává suchý film cca 400 mikronů. Při dodržení technologie pokládky má bezrozpouštědlový systém cca dvojnásobnou životnost ochranného povlaku.
Ladislav Cibulka
Odstín nátěru
Dobrý den! Zakoupil jsem 12.12.2011 Polycol 301 RAL 7032 10+2 kg, jedno balení jsem nespotřeboval. Správně jsem ho skladoval a minulý týden 7.11.2016 jsem zakoupil zase Polycol 301 RAL 7032 10+2 kg. Prvním jsem natřel podlahu a druhým sokl v garážích v Praze. Mezi nátěry je viditelný barevný rozdíl a zákazník mi ani barvu, ani práci nezaplatil. Jak mám dále postupovat?
Odstín nátěru
Hezký den! Protože se na etiketu na plechovce nevejdou všechny informace je zde, na webu, volně ke stažení Informační list, kde je uvedeno. Jestliže na vlastní aplikaci epoxidového povlaku máte k dispozici kompozice různých výrobních operací, nejprve je roztřiďte tak, aby do prvního nátěru byly spotřebovány starší a menšinové operace nebo je vzájemně zhomogenizujte smísením. Pohledový, finální povlak aplikujte z jedné výrobní operace. Jestliže toto není možné, na pohledové ploše aplikujte nejprve jednu operaci a pak teprve druhou tak, že přechod koresponduje se stavebním uspořádáním natírané plochy. Různé operace nemusí zcela totožný barevný odstín. To to sdělení říká. - Když máte staré nebo menšinové zbytky nátěrové hmoty, aplikujte je jako první nátěr. Druhý nátěr proveďte z nového zboží jedné operace. - Jestliže z různých operací musíte udělat i druhý nátěr, nejprve je zhomogenizujte smísením, abyste pracovali s jedním barevným odstínem na celé ploše. - Pokud nebudete respektovat výše uvedená natěračská pravidla, aplikujte různé operace tak, aby spolu netvořily jeden celek. Výše uvedená pravidla výrobci obvykle nezdůrazňují, neboť se jedná o naprosté základy malířské a natěračské praxe. Homogenizace vám zabere jen několik minut před vlastní aplikací a eliminuje budoucí možné problémy s rozdílným barevným odstínem na zdech, podlahách, strojním zařízení nebo jiných konstrukcích. Řešením vaší situace je aplikace jednoho sjednocujícího nátěru.
Ladislav Cibulka
Nátěr koupelny
Dobrý den, mohu Vás poprosit o radu? Chci si do koupelny udělat epoxidovou podlahu čistě bílou, podklad je rovný betonový a je zde teplovodní podlahové topení, rozloha cca 6 m2. Který z nátěrů na to bude nejvhodnější? Děkuji a přeji hezký den Rajdus.
Nátěr koupelny
Hezký den! Nejprve podlahu napenetrujte epoxidovou kompozicí Polycol 225. Následné povrchové úpravy mohou být ve třech variantách. Nejmenší žloutnutí bude mít rozpouštědlový nátěr Polycol 301 RAL 9003. Spotřeba 2x 0,2 kg/m2. Proveďte dvojnásobný nátěr. Nátěr dokonale kopíruje podkladní nerovnosti. Při použití bezrozpouštědlového nátěrového systému Polycol 321 RAL 9003 snadno dorovnáte nerovnosti podkladu. Spotřeba 1x 0,3-0,5 kg/m2. Ale postupem času a přirozeným žloutnutím se bude posouvat k RAL 9010. Stejný barevný posun uvidíte i u lité verze tohoto materiálu Polycol 321L. Spotřeba 2-3 kg/m2. Při aplikaci této hmoty vzniká podlaha s velice luxusním vzhledem. Všechny varianty jsou protiskluzné za sucha i za mokra, avšak je třeba si dát pozor na aquaplaning, ale to se týká jakékoliv podlahoviny v koupelně. Do koupelen je nejčastěji aplikován poslední litý systém. Informační listy, ke všem produktům můžete stáhnout tady z webu na záložce Produkty.
Ladislav Cibulka
Kuchyňská linka
Dobrý den, lze váš systém aplikovat na kuchyňské linky? Pro upřesnění, Cetrisová deska, váš nátěr, případné přebroušení, finální nátěr?
Kuchyňská linka
Hezký den! Kuchyňskou linku můžete epoxidovým nátěrem natřít bez problémů. Nejprve proveďte penetraci Cetrisové desky Polycolem 225. Budete mít o něco vyšší spotřebu cca 0,4 až 0,5 kg/m2, desky jsou ku překvapení mnohých aplikátorů velmi savé. Druhý den proveďte naválečkování Polycolu 301 válečkem s krátkým chlupem 4 mm. Třetí den proveďte druhý finální nátěr opět válečkem s krátkým chlupem 4 mm. Tímto způsobem můžete získat nejlevnější užitný epoxidový povlak. Je třeba si uvědomit, že toto souvrství bude silné necelých dvě sta mikronů a nemusí mít příliš elegantní vzhled. Osobně bych šel spíše do bezrozpouštědlového Polycolu 321 nebo do jeho licí verze Polycol 321L. Vrstvu bych vytvářel tak v tloušťce 2 mm, tj. cca 2,5 kg kompozice na 1 metr čtvereční. Prosím, podívejte se na materiálový list Cetris desky. Možná budete překvapen její teplotní a vlhkostní roztažností. Při výrobě kuchyňské desky počítejte s dilatací Cetris desky.
Ladislav Cibulka
Teplota při nátěru
Dobrý den, rád bych se zeptal na aplikaci Polycol 301 na betonovou podlahu v garáži. Je nějaký teplotní limit, kdy už by se neměl nátěr aplikovat. Ted mám v zimních měsících v garáži teplotu okolo 11 stupňů. Ještě by mne zajímalo, zda je možné nátěr aplikovat po částech, tj. nejdříve bych natřel první půlku garáže a po zaschnuti druhou. Nemohu bohužel garáž vyklidit, tak bych to rád rozdělil na dvě etapy. Děkuji. S pozdravem Mojmír Vojtěch
Teplota při nátěru
Hezký den! Optimální teplota pro aplikaci epoxidových nátěrů je mezi 15 a 20 °C. Úplné vyzrání nátěru je týden. Pochůznost druhý den. Při nižších teplotách se prodlužuje doba zrání nátěru. Při teplotách mezi 10 a 15 °C bude úplné vyzrání tak za deset dní. Pochůznost bude již druhý den. Podlahu očistěte od nenosných částí a jiných separátorů. Nejprve proveďte penetraci epoxidovým penetrentem Polycol 225. Druhý den proveďte první nátěr Polycolem 301 a další den druhý nátěr Polycolem 301. Dva dny počkejte a přeneste obsah garáže na natřenou plochu a postup zopakujte na druhé polovině. Technologické pauzy mezi jednotlivými kroky nemusí být přesně 24 hodin. Klidně můžete udělat další krok třeba za dva dny nebo za týden. Prosím, vzhledem k nižší teplotě dodržujte spotřebu do 0,2 kg směsi na metr čtvereční, aby mohlo vytěkat rozpouštědlo přítomné v nátěru. Vzhledem k nižší teplotě auto na plochu dejte třetí až pátý den po aplikaci druhého nátěrové vrstvy.
Ladislav Cibulka
Nátěr dílny
Dobrý den, mohl bych poprosit o informaci jakou odolnou barvu zvolit do zámečnické dílny? V dílně je nově udělaný beton (CP20). Jedná se o část dílny velikost cca 25 m čtverečních. Případně bych poprosil o cenovou nabídku. Děkuji za odpověď. S pozdravem Nosek
Nátěr dílny
Hezký den! Na povrch očištěný od všech nenosných částí a separačních vrstev naneste dvousložkovou epoxidovou penetraci Polycol 225 balení souprava 8+0,8 kg stojí v MOC bez DPH 1280 Kč. Následující den proveďte první nátěr dvousložkovou epoxidovou nátěrovou hmotou Polycol 301. Další den proveďte druhý finální nátěr. Budete potřebovat 2x spr. 5+1 kg MOC bez DPH á 1109 Kč. Podlaha vás přijde na 140 Kč/m2 +DPH. Z webu si, prosím, stáhněte informační listy ke všem materiálům. Pokud byste chtěli investovat více, mohu vám nabídnout bezrozpouštědlový epoxidový nátěr Polycol 321, který je sice dražší, ale má delší životnost.
Ladislav Cibulka
Rozpočet
Dobrý den, po našem dnešním tel. rozhovoru prosím o nacenění nátěru Polycol 301 a spotřebu materiálu. Jedná se o garáž o ploše cca 23 m2, podklad beton, v případě větších nerovností nivelace cementovou nivelační hmotou. Děkuji Wlodyka Petr
Rozpočet
Hezký den! Na 23 metrů čtverečních budete potřebovat jednu soupravu epoxidové penetrace Polycol 225-525 8+0,8 á 1 280 Kč. Jeden metr čtvereční napenetrovaného podkladu tedy stojí 55,70 Kč. Na dvojnásobný nátěr Polycol 301 RAL 7035 budete potřebovat 1 soupravu 10+2 kg. Tři kila směsi vám zbydou na jinou plochu. Případně bych je spotřeboval na třetí nátěr v nejexponovanější části podlahy, abych navýšil délku životnosti. Souprava Polycol 301 v balení á 5+1 kg stojí 1109 Kč a v balení á 10+2 kg stojí 2068 Kč. Pokud veškerý materiál spotřebujete na tuto plochu vyjde vás metr čtvereční na 90 Kč. Zvažte prosím možnost silnovrstvého nátěru Polycol 321-593, který můžete aplikovat v jedné vrstvě. Polycol 321-593 RAL 7035 na tuto plochu by stačila souprava 5+1,5 kg á 1656 Kč. Tento nátěr tuhne v jakékoliv tloušťce a můžete ho s úspěchem použít i na vyrovnání podkladu. Pak bych ale doporučoval soupravu 10+3 kg á 3130 Kč. Lokální cementové vysprávky bych při namáhání pojezdem osobním autem nedoporučoval. Ceny jsou bez DPH.
Ladislav Cibulka
Střecha garáže
Pěkný den. Prosím můžete mi poradit. Potřeboval bych nátěr střechy garáže, kde je podkladový beton 400 a rád bych střechu využil jako terasu tedy pochozí. Střechu nechci zatížit dlažbou. Potřebuji nekluzný povrch a zároveň odolný proti venkovním podmínkám. Můžete mě poradit produkt např. epoxidový nátěr. Děkuji Pepa abraham@seznam.cz
Střecha garáže
Hezký den! Předpokládám, že hydroizolace je vyřešena v souvrství a potřebujete užitný pochůzný a dekorativní povrch pro klasické užívání pobytovými činnostmi. Při podmínce dalšího nezatěžování střešního pláště nebudu navrhovat kamenné koberce ani jiné štěrkopískové potahy. S ohledem na předpokládané spádování plochy nelze použít epoxidové stěrky. Řešením je tedy opravdu jen nátěrový systém. Protože potřebujete dlouhodobou odolnost povětrnosti a vysoké mechanické parametry mohu vám nabídnout dvě řešení. První je levnější a snadněji aplikovatelný rozpouštědlový systém. Plochu očistěte, napenetrujte penetrací Polycol 225 a udělejte dva rozpouštědlové nátěry materiálem Polycol 301. Druhá varianta je o něco dražší a chce více šikovnosti. Plochu opět očistěte a napenetrujte. Jako nátěr použijte bezrozpouštědlový systém Polycol 321. Podrobné návody najdete v informačních listech, které jsou ke stažení na tomto webu. Plochy samozřejmě nemusí být jen jednobarevné. Možné je například navýšit dekorativnost posypem akrylovými lupínky (chipsy). Lupínky následně přelakujte transparentním lakem Polycol 324 PU.
Ladislav Cibulka