Diskuze o kamenných kobercích

Uzavření kamenného koberce

Dobrý den, máme kamenný koberec na balkoně. Žádala jsem manžela, aby ho zalil pryskyřicí tak, aby se dal udržovat vytíráním. Nedbal... Nyní je povrch na různých místech znečištěný. Zanesený prachem a špínou od biologického odpadu, který sbíráme do nádoby umístěné na balkoně. Neubráníme se znečištění kamenného koberce. Ráda bych toto nějak vyřešila. Očistila a dodatečně zalila, tak jak jsem chtěla. Balkon má rozměr 6 x 1,5 m. Doporučíte nějaký přípravek a množství? Děkuji za odpověď. S pozdravem Bartoníčková Jolana
Uzavření kamenného koberce
Hezký den! Před Vámi jsou dvě řešení. V prvním se kamenný koberce uzavře gelem. U gelování je důležité dbát na to, abyste do gelu nenamíchali s tvrdidlem i vzduch. Vzduch nemá šanci vytěkat z uzavírací hmoty. Spotřeba gelu se pohybuje cca 1 kg/m2. Aplikace se provádí hladítkem s gumovou hranou. Dalším řešením je zalití kamenného koberce. Je to jednodušší, ale dražší řešení, protože se musí vyplnit všechen prostor mezi oblázky. Pozor, na šikmých plochách se lití musí provádět ve více krocích, aby pryskyřice neodtekla z balkónu pryč. Spotřeba transparentní lité hmoty Polycol 117 je 3-3,5 kg natužené směsi na jeden metr čtvereční při tloušťce kamenného koberce 1 cm. Spotřeba je závislá na velikosti kamínků použitých v kamenném koberci.
Ladislav Cibulka

Spotřeba

Dobrý den, poprosil bych o výpočet spotřeby na 60m2 staré, betonové plochy pro parkování dvou automobilů. Štěrk 4/8 budu mít vlastní. Jaká je spotřeba štěrku 4/8 na 1m při 2cm Jaká je spotřeba pojiva na 1m2 Jaká je spotřeba penetrace. Jak budu odměřovat v případě zakoupení většího balení - dá se odlévat do nějaké jiné měrné nádoby? vč. tvrdidla? Beton je starý, místy s prasklinou (ale zdá se již definitivně ustálený)... V betonu jsou dilatační spáry, které bych položením kam. kob. nechtěl přiznávat, neb jsou dilatace tvořeny nesouměrně (lze?) A poslední otázka: po jaké době lze na položený koberec dát folii, aby nedošlo - třeba večer, případně i dříve po pokládce k znehodnocení deštěm? Předem moc děkuji za odpověď. Dan
Spotřeba
Hezký den! Na potah jednoho metru čtverečního v tloušťce dva centimetry potřebujete 30 kg štěrku 4-8 mm. Protože jde o pojízdnou vrstvu budete potřebovat na jeden metr čtvereční dvě kila pojiva. Do pojízdných potahů se dává poměr plnění 1:15. Pro pochozí 1:20. Z důvodu zlevnění celé aplikace bych navrhnul udělat nejprve plochu jako pochozí (1:20) a část, která je skutečně namáhána pojezdem převálečkovat pojivem a tím koberec "dokrmit" na pojízdnou mechaniku. Při aplikaci pochůzného koberce ve 2 cm tloušťky budete na 1 metr čtvereční potřebovat 1,5 kg pojiva. Pro celou 60 m2 plochu v pochůzném provedení potřebujete 90 kg pojivové směsi a v případě celopojízdném provedení potřebujete 120 kg pojivové směsi Polycol 123-593. Zboží balíme v následujících soupravách 1+0,4; 2,5+1; 5+2; 10+4; 20+8; a 30+12 kg. čím je balení větší, tím je cenově výhodnější. Nic vám nebrání objednat třeba 1 soupravu 1+0,4, označit v ní výšku hladiny a udělat si z ní objemovou odměrku. Správnější je samozřejmě epoxid a tvrdidlo vážit. Eliminujete tak chybu objemového odměřování. Penetraci betonu proveďte epoxidovým penetrentem Polycol 225-525 spotřeba se obvykle pohybuje mezi 0,3-0,5 kg na metr čtvereční dle savosti podkladu. Nikdo vám nemůže zakázat položit kamenný koberec bez přiznání dilatací, ale osobně, v době snadno dostupných hliníkových nebo ocelových lišt písmene "L" bych nalepil na hrany stávajících dilatací kovové lišty, případně i na hranu praskliny. Umožní vám to pak držet tloušťku vrstvy a v případě pohybu podkladu nevznikne nevzhledná prasklina. Dilatování nemusí být pravoúhlá síť, klidně může kopírovat skutečnost podkladu. V rubrice reference jsou i fotografie instalace lišt. Mikroténovou folií z důvodu obavy před poškozením deštěm lze kamenný koberec zakrýt téměř okamžitě po pokládce.
Ladislav Cibulka

Zalití

Dobrý den. Mám problém se zatékáním do garáže skrz kamenný koberec položený na terase, kdy bohužel firma před položením dostatečně neopravila hydroizolaci pod kobercem. Jaká je prosím nejlepší možnost opravy. Mohu použít Polycol 117-593 nebo celkově zalít povrch epoxidovou pryskyřicí? Nebo mám nanést tekutou lepenku a přes ní provést pokládku nového kamenného koberce. Jedná se o plochu 20m2. Děkuji za informaci. Zahradník
Zalití
Hezký den! Na začátku, bych šel tou nejlevnější cestou. Nejmenší balení Polycolu 117 s tvrdidlem Polycol 593 je 1+0,5 kg. Po natužení jedné poloviny soupravy bych směs nalil do prostoru, kde se domnívám, že dochází k pronikání vody do konstrukce. Po hodině bych natužil druhou polovinou soupravy a provedl druhé lití. Zalití proveďte v době, kdy je kamenný koberec suchý i ve hmotě. Pokud bude v dolní části koberce voda, natužená pryskyřice nemá šanci protéci do trhlinek a zcelit je. Teprve když toto zalití nebude úspěšné, kamenný koberec bych otevřel, opravil hydroizolaci a doplnil kamenný koberec.
Ladislav Cibulka

Oprava

Dobrý den, máme již položený kamenný koberec a v některých místech se z nadměrného množství pryskyřice vytvořily louže, z důvodu nerovnosti povrchu, lze tyto louže odstranit, nebo musíme ty místa vysekat a znovu položit, děkuji za odpověď, Lid.
Oprava
Hezký den! Kaluže pryskyřice v kamenném koberci jsou neodstranitelné. Tedy mimo mechanické odstranění vyřezáním a vysekáním. Pokud již budete do kamenného koberce tímto způsobem zasahovat, zvažte zda místo "záplaty" nevytvořit nějaký zajímavý dekorativní prvek tím, že výřez provedete do nějakého tvaru (kruh, silueta ryby …) a novou výplň neuděláte z malinko jinak barevného štěrku nebo štěrku jiné frakce. Tím pak vznikne místo defektu kaluže nový dekorativní prvek, který ozvláštní váš kamenný koberec.
Ladislav Cibulka

Hydroizolace

Dobrý den, na balkoně 2x8 m mám kamenný koberec. Pod koberec byla udělána hydroizolace na vyspádovaném betonu, kde je na hraně okapní lišta. Bohužel asi někde mezi přechodem 2 lišt (napojované z důvodu délky 8 m) a hydroizolací na 3 místech dochází k zatékání (prokapání) hydroizolace - průkap pod okap. lištou. Před vlastním strhnutím kamínků a opravou hydroizolace, existuje nějaké jiné řešení, které nemusí být 100% systémové? Zalít tyto kritická místa řídkým epoxidem? Případně uzavřít póry, povrch?
Hydroizolace
Hezký den! Existuje ještě možnost, že se vám povede místo kudy protéká voda zacelit zalitím epoxidovou kompozicí Polycol 117-593. Objednejte si to nejmenší balení 1+0,5 kg. Možná ji i rozdělte na dvě části. Proveďte natužení 0,5+0,25 kg. Směs dobře zamíchejte a nalijte ji do prostoru, kde předpokládáte protékání. Pozor, natužená hmota je tekutá asi jako slunečnicový olej. Tedy lil bych kousek výše ve spádování. Hmota proteče kamenným kobercem k podkladu. Cca po hodině bych to provedl s druhou polovinou hmoty. Pokud prvním nalitím dojde jen k částečnému uzavření, druhé lití by mohlo vstup uzavřít zcela. Uzavírání povrchu epoxidovým gelem je finančně náročnější aplikace.
Ladislav Cibulka

Oprava

Dobrý den, máme kamenný koberec okolo venkovního bazénu, ale kamínky se nám vydrolují. Je možné přes kamínky nanést pryskyřici? Nebo existuje něco jiného, čím se dá kamenný koberec opravit?
Oprava
Hezký den! Pokud je rozpad ještě v začátku, dá se kamenný koberec vcelku snadno zachránit a výrazně prodloužit jeho životnost. Pro nové přilepení prvního zrna ke druhému naneste válečkem s krátkým chlupem 4-6 mm transparentní epoxidovou kompozici Polycol 117-593 v množství 0,3-0,4 kg/m2. Při požadavku na zpevnění do větší hloubky kamenného koberce naválečkujte 0,5-0,6 kg natužené směsi na jeden metr čtvereční. Poškozený kamenný koberec se opravuje obtížně s ohledem na to, že do prostoru po chybějícím zrnu nemáte zrno stejného rozměru a tvaru. Tím nechci říci, že jde o neopravitelný defekt, ale chce to pečlivost a čas, aby oprava byla "neviditelná".
Ladislav Cibulka

Fatrafol

Dobrý den, již jste na podobný dotaz odpovídali, ale chtěl bych se pro jistotu zeptat, zda na balkon izolovaný folií fatrafol položenou na geotextilii doporučujete před položením kamenného koberce laminaci. Rovněž prosím o info, zda je v Jižních Čechách nějaký dodavatel - řemeslník, který s tím má zkušenost nebo je to možné zvládnout svépomocí. Děkuji. Koptis
Fatrafol
Hezký den! Na vámi uvedené hydroizolační folii epoxid nedrží. Nemůže se do ní zakotvit. Z toho důvodu je prvním krokem provedení laminace. Na laminát z Polycolu 264-568 a vhodné skelné tkaniny pak položte kamenný koberec z Polycolu 123-593. Pryskyřice, která steče ze spodních kamínků přilepí kamenný koberec k laminátu a vznikne jeden monolit nezávislý na podkladu. Naše epoxidové kompozice aplikačním firmám obvykle nakrátko nedodáváme, dodáváme obchodním firmám nebo obchodním sítím. Tyto pak zboží mezi aplikační firmy distribuují. Tím chci říci, že se spíše obraťte na místní distributory a ti vám dají nejlepší reference ke svým odběratelům, tedy lokálním aplikátorům. Aplikace laminátu a kamenného koberce nejsou nijak komplikované a jistě si je dokážete provést i svépomocí.
Ladislav Cibulka

Druhá vrstva

Dobrý den, je možné položit novou vrstvu na původní hrubší zrno. Jak se postupuje a nebo je nutno původní vrstvo odstranit. Jedná se o opravu a rozšíření plochy. Chtěl bych celou plochu sjednotit jemnějším zrnem. Děkuji Zbyněk Vorel
Druhá vrstva
Hezký den! Pokládka nového štěrkového potahu na starý potah je možná. Jediné, co vás limituje je mechanická pevnost původní vrstvy. Rozhodně neaplikujte pojízdnou verzi kamenného koberce na pochůznou variantu. Kdybych nechtěl původní koberec sundávat, alespoň bych ho zpevnil převálečkováním epoxidovou kompozicí Polycol 117-593.
Ladislav Cibulka

Lepidlo

Dobrý den, chci se zeptat, zda budou kamínky držet na schodku potaženém perlinkou a lepidlem nebo je lepší aplikace na beton?
Lepidlo
Hezký den! Lepidlo s perlinkou má nižší mechanické parametry než beton napuštěný epoxidovou penetrací. Doporučuji schod napustit penetrací Polycol 225 a pak provést potah kamenným kobercem. Jako pojivo doporučuji epoxidovou kompozici Polycol 123. Celý tento systém bude mít vyšší užitné parametry a delší životnost.
Ladislav Cibulka

Tvrdidlo

Dobrý den, při pokládce kamenného koberce došlo při namíchání jedné dávky ke smíchání dvou dávek pryskyřice (namísto jedné dávky pryskyřice a jedné dávky tvrdidla). Jaké mohou být následky způsobené nedodržením technologického postupu, případně lze toto místo ještě nějak dodatečně ošetřit? Děkuji za odpověď.
Tvrdidlo
Hezký den! Vytvrzování epoxidových kompozic připomíná zip, kde jedna strana je epoxid a druhá strana je tvrdidlo. Jezdec je míchání. Tedy směs vytvořená jen epoxidem nikdy nevytvrdne. Chybí druhá polovina zipu. Místo z plochy vyjměte a podklad co nejlépe očistěte, aby zde nezbyl separační film z nenatuženého epoxidu, který stekl k podkladu ze štěrku. Pokud se pokusíte do již smočeného štěrku přidat tvrdidlo a zamíchat, s vysokou pravděpodobností nevznikne správně natužená hmota a tím pádem i výsledná životnost kamenného koberce bude mimo standard. Lépe je vzít novou pryskyřici, tvrdilo, štěrk a vytvořit novou směs a tu položit. Jestliže máte dvě nepoužitá tvrdidla, objednejte si již jen složku A, tedy epoxidovou část dvousložkového systému.
Ladislav Cibulka
0 - 10 / 57 další