Pigmenty
Barevné práškové kolorovací materiály.
Charakteristika pigmentů
Jemně mleté, intenzivně syté pigmenty se používají pro kolorování různých kompozic ze syntetických pryskyřic. Vyznačují se výrazným barevným odstínem a relativně snadným zapracováním do kolorované hmoty. Dnes používané pigmenty pro kolorování nejsou toxické. V naší nabídce pigmentů máme:
- Pigmenty pro klasické probarvování epoxidových hmot. Bílý, černý, okrový, červenohnědý, modrý a fialový pigment. Modrý a fialový pigment v nízkých koncetracích tvoří lazury.
- Pigmenty metalické. Jedná se slídové perleťové pigmenty s metalickým vzhledem. V sortimentu máme měď, stříbro, zlato, perleť, bronz, modrou a fialovou perleť.
- Pigmenty reflexní. Jedná se o slídové pigmenty s neonovým designem, které zářící pod černým světlem.
Použití pigmentů
Pigmenty se v epoxidové chemii používají ke kolorování transparentních licích a zalévacích hmot, kolorování bází, kolorování tmelů, kolorování polymermalt a polymerbetonů. Méně často se používají ke změnám barevnosti již probarvených hmot jako jsou nátěry nebo lité podlahoviny. V naší nabídce anorganických pigmentů jde převážně kysličníky kovů. Nabízíme tyto barevné pigmenty. Bílý, černý, okrový, červenohnědý, modrý a fialový.
Spotřeba pigmentů
Minimální doporučené dávkování je 0,1 % na celkové množství kolorované hmoty. To odpovídá 1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Při tomto dávkování vytváří pigmenty ve hmotě mírný barevný zákal. Modrý a fialový pigment tmavou lazuru průhlednou proti zdroji světla. Při vytváření výrazněji kolorovaných systémů je množství pigmentu vyšší a průsvitnost nižší. Jde o koncentrace kolem 1 %. Při těchto koncentracích se jedná o 10 g pigmentu na 1 kg kolorované směsi. Vyšší dávkování pigmentů vytváří zákal a ve vysokých koncentracích je kolorovaný materiál neprůhledný a neprůsvitný.
Použití lazur
Modré a fialové pigmenty a zelený reflexní pigment se v nízkých koncentracích chovají jako rozpustná barviva, vytváří charakteristický vzhled licí nebo zalévací hmoty. Jednotlivé barevné odstíny jsou mezi sebou neomezeně míchatelné. Mísení se provádí v libovolném poměru. Jejich mísením lze dosáhnout na nové zajímavé a zcela jedinečné barevné odstíny. Tyto pigmenty se používají v oblasti klasických litých podlah nebo 3D podlah. Další oblastí jejich použití je vytváření designových efektů v dekorativním nábytkářství při odlévání stolových desek, pultů a dalších předmětech jako jsou hodiny, věšáky, parapety, osvětlení, podnosy, těžítka, lampičky a podobně. Zajímavé uplatnění nachází v oblasti odlévání zakázkových šperků a jiných dekoračních předmětů. Na rozdíl od klasických barviv jsou na světle stabilní.
Spotřeby pro lazury
Lazury jsou průsvitné až průhledné hmoty, bez nebo jen s mírným zákalem. Minimální doporučené dávkování je 0,01 % na celkové množství kolorované hmoty. To odpovídá 0,1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Při tomto dávkování vytváří modrý a fialový pigment pěkný odstín v dané barvě, který je průhledný proti zdroji světla. Při vytváření výrazněji kolorovaných systémů je množství pigmentu vyšší a průsvitnost nižší. Jde o koncentrace kolem 0,1 %. Při těchto koncentracích se jedná o 1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Vyšší dávkování pigmentu se vytváří zákal a ve vysokých koncentracích je kolorovaný materiál neprůhledný a neprůsvitný.
Použití metalických perletí
Bílé a barevné perleti vytváří elegantní hmoty charakteristického metalického vzhledu. Používají se jako licí nebo zalévací hmoty. Jednotlivé barevné odstíny jsou mezi sebou neomezeně míchatelné. Mísení se provádí v libovolném poměru. Jejich mísením lze dosáhnout na nové zajímavé a zcela jedinečné barevné odstíny. Používají se v oblasti klasických litých podlah nebo 3D podlah. Dalšími oblastmi jejich použití je vytváření designových efektů v dekorativním nábytkářství při odlévání stolových desek, pultů a dalších předmětech jako jsou hodiny, věšáky, parapety, osvětlení, podnosy, těžítka, lampičky a podobně. Zajímavé uplatnění nachází v oblasti odlévání zakázkových šperků a jiných dekoračních předmětů.
.
Spotřeby pro metaliky
Metalické pigmenty patří mezi tzv. perleťové pigmenty. Minimální doporučené dávkování je 0,01 % na celkové množství kolorované hmoty. To odpovídá 0,1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Při tomto dávkování vytváří metalické pigmenty hmotu s mírným zákalem, která je průsvitná proti zdroji světla. Při vytváření výrazněji kolorovaných systémů je množství pigmentu vyšší a průsvitnost nižší. Jde o koncentrace kolem 0,1 %. Při těchto koncentracích se jedná o 1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Vyšší dávkování pigmentu se vytváří silnější zákal a ve vysokých koncentracích je kolorovaný materiál neprůhledný a neprůsvitný.
Použití reflexních pigmentů
Reflexní pigmenty vytváří elegantní hmoty charakteristického neonového vzhledu. Používají se jako licí nebo zalévací hmoty. Jednotlivé barevné odstíny jsou mezi sebou neomezeně míchatelné. Mísení se provádí v libovolném poměru. Jejich mísením lze dosáhnout na nové zajímavé a zcela jedinečné barevné odstíny. Používají se v oblasti klasických litých podlah nebo 3D podlah. Dalšími oblastmi jejich použití je vytváření designových efektů v dekorativním nábytkářství při odlévání stolových desek, pultů a dalších předmětech jako jsou hodiny, věšáky, parapety, osvětlení, podnosy, těžítka, lampičky a podobně. Zajímavé uplatnění nachází v oblasti odlévání zakázkových šperků a jiných dekoračních předmětů. Při osvitu zdrojem černého světla intenzivně ve tmě září.
.
Spotřeby reflexních pigmentů
Reflexní pigmenty patří mezi slídové pigmenty. Minimální doporučené dávkování je 0,01 % na celkové množství kolorované hmoty. To odpovídá 0,1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Při tomto dávkování vytváří reflexní pigmenty hmotu s mírným zákalem, která je průsvitná proti zdroji světla. Při vytváření výrazněji kolorovaných systémů je množství pigmentu vyšší a průsvitnost nižší. Jde o koncentrace kolem 0,1 %. Při těchto koncentracích se jedná o 1 g pigmentu na 1 kg licí směsi. Vyšší dávkování reflexního pigmentu se vytváří silnější zákal a ve vysokých koncentracích je kolorovaný materiál neprůhledný a neprůsvitný.
Pracovní postup
Za pomalého míchání postupně přidávejte pigment do epoxidové složky. Vizuálně kontrolujte intenzitu barevného zbarvení epoxidu. Pigment rozmíchávejte do jeho smočení. Nepřípustné jsou hrudky pigmentu v kolorované hmotě. Tímto způsobem většinou vzniká neopakovatelný barevný odstín. Pokud chcete intenzitu zabarvení opakovat do dalších šarží, je nutné přesně odvážit jak pryskyřici, tak použitý pigment. S ohledem na malá vážená množství není tento postup úplně přesný.
Pro snadnější kolorování licích a zalévacích kompozic, doporučujeme vyrobit si nejprve tzv. koncentrát. Například do 100 g pryskyřice přidejte 1 g práškového pigmentu, rozmixujte tyčovým mixerem po dobu jedné minuty a nechte stát do druhého dne. Získáte tak koncentrát, se kterým pak snadno budete s velkou přesností kolorovat kompozice jak pro plošné lití, tak pro prostorové zalévání.
Aplikace pigmentu do pryskyřice provádějte za pokojové teploty. Za nízkých teplot stoupá viskozita pryskyřice a mísení pigmentů je obtížnější
Ochranné brýle a štíty
Důležitou ochrannou pomůckou při homogenizaci a aplikacích pigmentů do epoxidových kompozic jsou ochranné brýle. V současnosti je na trhu snadno dostupná, široká nabídka lehkých plastových brýlí a štítů různé konstrukce.
Respirátory
Při práci s práškovými pigmenty používejte pro ochranu dýchacích cest vhodné respirátory.
Rukavice
Při práci s kapalnými pryskyřicemi, tvrdidly a jejich směsmi používejte vždy kvalitní pracovní rukavice. V současnosti je na trhu široká škála pracovních rukavic od těch jednorázových, až po rukavice na vícero použití. Též materiálů, ze kterých jsou vyrobeny je celá řada od gumochých, nitriloých, latexových až po useň kombinovanou s textilem. Správně zvolené rukavice by vás měly primárně ochánit před stykem s technologickými kapalinami. Neměly by omezovat pohyb a snižovat přesnost pracovního úkonu.