Diskuze o litých podlahovinách

Holubník

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně provedení finální vrstvy betonové podlahy. V současnosti máme zřízenou betonovou desku 3,15 x 8,50 m. Na ní bude provedena dřevěná konstrukce komorového holubníku. Desku jsme si dělali sami (bez mixu), beton (písek, voda, cement) je místy hrubší, místy hladší. Pro pohodlné čištění (škrabkou) potřebujeme provést finální úpravu podlahy tak, aby byla především hladká a současně, aby vydržela časté mechanické čištění. Při větších a dlouhodobých mrazech bude docházet i k promrzání holubníku. Proto bych se Vás chtěl zeptat, zda byste mi mohli poradit nějaký nátěr nebo stěrku kterým bych docílil požadované vlastnosti podlahy. Na netu jsem našel Polycol 321 L. Odhadem jsem spočítal, že by bylo potřeba cca 36 kg. Kde nejblíže ČB bych ho (ji) případně mohl sehnat? Děkuji za odpovědi. J. Lavička
Holubník
Hezký den! Betonovou desku nejprve napenetrujte epoxidovou penetrací Polycol 225, abyste vybudoval přechodový můstek mezi betonem a následnou užitnou vrstvou a současně zpevnil a uzavřel podklad. Vzhledem k ruční přípravě betonu předpokládám vyšší savost betonu cca 0,4-0,5 kg/m2. Tedy na 27 metrů čtverečních budete potřebovat 1x spr. 8+0,8 kg a 1x spr. 4+0,4 kg. Následující den (po odvětrání rozpouštědla) aplikujte povlak z Polycolu 321L. Asi nejvhodnější balení pro vaši aplikaci bude 1x spr. 30+9 kg. Povlaková vrstva vám umožní vysokou hygienu podlahy a velmi dlouhou životnost podlahového systému. Doporučuji nevolit žádný tmavý odstín, ale pastelovou barvu například RAL 7035 což je světle šedá nebo příjemný světlý okr. Materiály lze objednat například v Borku u Saint Gobain divize Weber, zboží je dodáváno obvykle druhý až třetí den od objednávky.
Ladislav Cibulka

Poškrábatelnost

Dobrý den! Prosím o informaci ke škrábancům na podlaze, požadavek byl na vysokou mechanickou odolnost, což měla tato podlaha splňovat. Jedná se o škrábance prakticky všude, bez většího mechanického zatížení (posunutí materiálu, krabice, stolu atp.) Škrábanců je tam několik desítek, jen kvůli pohybu několika lidí a stěhování nábytku. Pokud by například přišel někdo s kamínkem v podrážce, tak poškrábe všechna místa, kam přijde, což není ideální. Zajímá mne, proč není podlaha odolná a druhý dotaz je, co s tím? Jak opravit, zbrousit? Nebo bude stačit přelakovat, nevynikne potom ta rýha? Všechny rýhy jsou „bílé? Což podle mě znamená, že jsou jen v laku, nikoliv ve stěrce, ale nevím. Díky za odpovědi. Ondřej Nosek
Poškrábatelnost
Hezký den! K poškrábatelnosti povlaků ze syntetických pryskyřic platí následující. Tvrdší materiál je schopen provést vryp do materiálu měkčího. To platí vždy. Deseti bodová stupnice tvrdosti byla vytvořena německým mineralogem Friedrichem Mohsem a slouží pro určení tvrdosti látek. Vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého. Nejměkčí mastek má stupeň tvrdosti jedna a nejtvrdší diamant má stupeň deset. Křemen, nejčastěji rozšířený minerál v přírodě, má tvrdost sedm. Epoxidové kompozice se tvrdostí pohybují na úrovni mramoru, tedy tvrdost na stupni tři. Z výše popsaného vyplývá, že křemenný prach, či písek ulpělý v podešvi obuvi nebo v pneumatikách je schopen epoxidovou podlahu poškrábat. Nehet má tvrdost dva. Mince čtyři. Kapesní nůž přibližně pět. Materiál, který zanechává rýhu ve skle, má tvrdost větší než pět. Vryp do měkčího materiálu materiálem tvrdším není nic výjimečného a jedná se o standardní jev. Aby nebylo nutné sebou nosit mastek, sůl … korund, diamant, existuje přístroj používaný pro měření tvrdosti. Jmenuje se Durometr. U litých probarvených epoxidových kompozic je průměrné Shore D 80-85. Záleží na vnitřním obsahu epoxidu a typu použitých pigmentů a plniv.
Ladislav Cibulka
Poškrábatelnost
Z důvodu poškrábatelnosti instalujte ve vstupech do objektů vhodné a účinné čistící zóny, které pravidelně čistěte. Toto opatření zamezí vnášení velké části nečistot do objektu a sníží nebezpečí mechanického poškození podlah. Židle a křesla s defektními, chybějícími nebo nevhodnými kluzáky či kolečky, způsobují mechanické poškození povrchu podlahy a tomuto procesu je nutné se vyhnout. Doporučujeme i ostatní pohyblivý nábytek opatřit vhodnými kluzáky. Běžné denní čištění a odstraňování volně ležícího prachu a nečistot provádějte vysáváním a stíráním vlhkým mopem. Při strojovém mokrém čištění pro odstranění přilnutých nečistot použijte vhodný čistič ředěný vodou v předepsaném ředícím poměru. Odolné skvrny a gumové rýhy od podpatků, které nelze čistit běžnými metodami je možné odstranit vhodným čistidlem ve spojení s mikrovláknovým hadříkem nebo jemným padem. Na závěr čištěné místo omyjte čistou vodou, případně ošetřete prostředky snižujícími možnost zakotvení nových znečištění. Skvrny odstraňujte, pokud možno okamžitě. Některé typy pigmentů mohou po určité době migrovat do povrchu podlahy a jejich odstranění je po té obtížné nebo nemožné. Ošetřování podlahy s epoxidovým povlakem provádějte čistou vlažnou vodou nebo vodou s přídavkem saponátu. Při intenzivní očistě používejte neutrální nebo alkalické čisticí prostředky. Leštící pasty a vosky používejte dle provozu.
Ladislav Cibulka
Poškrábatelnost
K plnému vytvrzení epoxidových kompozic při teplotách 15-20°C dochází po sedmi dnech. Tedy stěhování zařizovacích předmětů je vhodné provádět s citem ke zranitelnosti nevyzrálé hmoty. Osobně doporučuji i po této době se chovat k podlaze s rozumem. Vryp do jakkoliv barevné podlahoviny je vždy bílý, je to barva „rozdrceného“ epoxidu na vrypu. Ve světlých podlahovinách je pak vryp vidět méně než v podlahovinách temných. To je díky kontrastu. Epoxidy lze brousit a leštit, ale tento postup nedokáže zbránit dalšímu poškození příštím vrypem. Praktičtější je zachovávat určitou hygien prostředí, používat ochranné prvky na nábytek a v případě trvalého požadavku na vysokou dekorativnost používat podlahové vosky, které nejenže usnadňují údržbu, lesk podlahy, ale i snižují snadnost poškrábatelnosti
Ladislav Cibulka

Podlahové topení

Dobrý den! Děkuji Vám za informace. Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti se spotřebou 321L u anhydritové podlahy, když je, dá se říct perfektně rovná. Je spotřeba menší?? Kolik bych podle Vás potřeboval směsi 321L a 225 na 130 m2?? Směs se vůbec neředí?? Stačí minimální vrstva 1mm?? Udělal byste mi cenovou nabídku s lepšími cenami než maloobchod?? Doporučil byste litý epoxid, když mám podlahové topení?? Má to nějaký vliv?? Děkuji Vám za Váš čas. S pozdravem Blahut
Podlahové topení
Hezký den! Na nesavém podkladu se 1,3 kg natužené směsi rovná 1 mm tloušťky lité podlahoviny. Rovinnost pro aplikaci lité podlahovinu má být menší než 2 mm na 2 metry. Obvyklá spotřeba je 2,0-2,5 kg na metr čtvereční. Když je podlaha křivá, klidně se spotřeba bude pohybovat přes 3 kg směsi na metr čtvereční. Polycol 321L se obvykle nepřiplňuje (ředění), pokud ano doporučuji Filler X. Když je podlaha opravdu rovná, umí profesionální firma stlačit spotřebu až k 1 kg/m2. Ale to je spíše výjimkou. Pokud je podlaha s výrazným reliéfem (starý beton v garáži, skladu…) a chci ji srovnat, pak použiji třísložkovou litou Polycol 440. Napište mi odkud jste, kontaktuji některého z našich obchodníků ve vašem okolí, aby vám udělal nabídku. U nás prodáváme v maloobchodních cenách s drobnou slevou na platbu v hotovosti. Podlahové topení nemá na životnost lité epoxidové podlahoviny vliv. Po epoxidové podlaze je velmi příjemné chodit na boso. Hmota má minimální odvod tepla z těla a subjektivně se jeví, na rozdíl od dlažby, jako teplá. S ohledem na žloutnutí epoxidových kompozic v čase doporučuji podlahovinu s teplejších tónech barevného spektra, aby posun ke žluté byl neviditelný.
Ladislav Cibulka

Litá podlaha

Dobrý den! Měl bych na Vás dotaz. Mám v plánu si v celém domě udělat litou podlahu. Chtěl bych se Vás zeptat, zda mi můžete zaslat Váš ceník výrobku a co byste mi doporučil jako penetraci a finální vrstvu. Podlaha bude litá z anhydridu s podlahovým topením. Dočetl jsem se, že pro podlahové topení je lepší polyuretanová podlaha. Je pružnější a lépe snáší teplotní rozdíly. Tak nevím... Jsou Vaše výrobky na bázi rozpouštědla?? Ředí se?? Páchnou?? Podlaha má cca 130 m2. Děkuji za Váš čas a za Vaše rady. S pozdravem Blahut.
Litá podlaha
Hezký den! Emailem Vám zasílám maloobchodní ceník bez DPH, slev a dopravného, též Vám posílám informační listy k materiálům o nichž budu níže psát. Na anhydritové podlahy se pro zpevnění používá Polycol 225, jde o rozpouštědlový systém s nízkou viskozitou a vysokou penetrační schopností. V případě nemožnosti použití rozpouštědlové penetrace doporučuji uzavření anhydritu bezrozpouštědlovým adhezním můstkem Polycol 264. Pokud je dobře nivelační stěrka uzavřená, aplikuje se bezrozpouštědlová litá epoxidová podlahovina Polycol 321L. Tu vyrábíme v široké barevné škále vzorkovnice RAL. Na podlahy se aplikují epoxidové i polyuretanové kompozice běžně. Jako uživatel bez speciálních měřících přístrojů po celou dobu jejich životnosti nedokážete poznat zda chodíte po polyuretanu nebo epoxidu. V pravěku syntetických podlahovin opravdu platilo, že PU byly pružnější a epoxidy tvrdší, ale dnes se dá PU nastavit, aby byl tvrdý a epoxid nastavit aby byl měkký, takže toto kritérium prakticky zaniklo. Polycol 321L, pokud se pro něj rozhodnete, má vysoké užitné parametry a dlouhou životnost. Pokud vznikne nějaký dotaz při čtení informačních listů, obraťte se s dotazem přímo na mne.
Ladislav Cibulka

Otáčky

Dobrý den! Jaké míchadlo doporučujete a jaké otáčky při míchaní? Na videích je vidět, že povrch nalité stěrky na konci ožehávají plamenem nebo horkým vzduchem ...? Epoxid se dá koupit přímo od vás? A jaká je cena?
Otáčky
Hezký den! Pro míchání stěrek jsou vhodná míchadla, která do míchané směsi nezapracovávají vzduch. Vyobrazení míchacího vřetene najdete zde na webu v části návody a při stažení informačního listu (návodu) u konkrétního výrobku. Otáčky stáhněte na míchadle na minimum, obvykle cca 400 otáček za minutu. Hmotu míchejte, nešlehejte. S vyššími otáčkami se zvyšuje pravděpodobnost vmíchání vzduchu. Když už do směsi epoxidu a tvrdidla vzduch vmísíte, je nutné ho z aplikované stěrky odstranit. Toto můžete provést několika způsoby. Mechanicky, kdy hmotu nalitou na podlaze odvzdušňujete jehlovým válečkem zvaným ježek. Chemicky, kdy na povrch štěrky necháte dopadnout aerosol xylenu. Výrobek prodáváme pod názvem xylen sprej. Poslední cestou jak se zbavit vzduchu ve hmotě, je horký vzduch (nebo požeh plamenem), kdy tento sníží povrchové napětí a vzduch snadno z hmoty unikne.
Ladislav Cibulka
Otáčky
Epoxidové transparentní i kolorované stěrky ve výrobním programu máme. Prosím blíže mi specifikujte o jakou stěrku byste měl zájem. Nabízíme: Polycol 117 L a Polycol 117 violet. Transparentní stěrky. Polycol 440 Vyrovnávací stěrka (cca 5 barevných odstínů) Polycol 441 dekor Stěrka se speciálním plnivem (cca 10 barevných variant) Polycol 321L Standardní stěrka (cca 150 barevných odstínů) Polycol 450 Metalická stěrka (4 barevné varianty) Polycol 451 lazura (6 barevných variant) Polycol 452 Reflexní stěrka (cca 5 barevných variant) Pokud mi pošlete emailový kontakt, pošlu vám kompletní maloobchodní ceník.
Ladislav Cibulka

Zalití stolu

Dobrý den! Chtěl bych si udělat stolovou desku ze starých fošen podobnou té, jako máte na instruktážní videu s led páskem nebo s kamínky uprostřed stolu. Můžete sdělit jak provést lití stěrky mezi fošnami a pak finální přelití celé desky? Jakou mám použít pryskyřici a na co si dát pozor. Materiál je surové dřevo. Děkuji za odpověď.
Zalití stolu
Hezký den! Pokud chcete mezi jednotlivé fošny vložit zdroje světla, kamínky, rozdrcené sklo, korále, sušené květiny nebo jiné předměty, musíte si nejprve vytvořit "vaničku". Obvykle se to dělá tak, že na sinější PE folii vyskládáte na sucho fošny tak, jak si představujete jejich designové pořadí ve výsledné stolové desce a mezery mezi nimi odpovídající vkládaným předmětům. Osobně bych volil celoobvodové orámování dřevěnou dubovou nebo bukovou lištou. Pokud ji tam nechcete, kupte jen levnější smrkovou na čela. Bude sloužit jako hráz. Nakonec ji odstraňte, aby nerušila pohled. Na dolní stranu fošen naneste z kartuše PU nebo MS tmel, většinou stačí i obyčejný akrylátový tmel. Nikdy nepoužívejte silikonový tmel. Tmel mezi fošnou a PE folii utěsní prostor, aby nedocházelo k vytékání pryskyřice. Instalace předmětů se nejčastěji provádí do transparentní epoxidové kompozice Polycol 117-593. S ohledem na nízký odvod tepla (dřevo je tepelný izolant) si práci rozložte na více kroků. Vrstvy předmětů vznášející se v pryskyřici lépe vypadají. Při zalévání mezer, naneste část pryskyřice i na horní plochu fošen a roztáhněte ji stěrkou. Je nutné před finálním litím mít povrch naprosto uzavřený, aby z něj nemohl unikat vzduch ze dřeva. Jakmile budete mít mezery vyplněny až k horní hraně fošen, celou plochu osmirkujte, aby z ní nevyčnívala vlákna dřeva. Plochu vyluxujte nebo dobře setřete na vlhko. Po oschnutí se přesvědčte, že máte celou desku usazenou dokonale vodorovně a pak můžete začít s litím. Jeden milimetr na jednom metru čtverečním je 1,1 kg natužené kompozice. Pokud epoxid s tvrdidlem dobře pomícháte (nešlehat), vznikne vám skelný povlak s vysokými dekorativními a užitnými parametry.
Ladislav Cibulka

Míchání

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je dobré při míchání barevných stěrek použít větší nádobu 40L (malířský kbelík) popřípadě, zda je možné s ohledem na bubliny a provzdušnění míchat v plechovce? Děkuji za odpověď. Mirek
Míchání
Hezký den! Velmi často užívaná praxe je provedení prvního zamíchání v plechovce, pak vylití do vědra a domíchání směsi. Tímto způsobem je zabráněno nesprávně natužené směsi, ve filmu na vnitřní straně plechovky, uniknutí do plochy a vytvoření některých povrchových defektů. O bublinkách nerozhoduje nádoba. Výška hladiny ano. Když nebudete mít ponořené vřeteno ve hmotě jistě budete více vzduchu zapracovávat do míchané hmoty než při vřetenu ponořeném v kapalině. Primárně o množství vzduchu zapracovávaného do míchané kapaliny rozhoduje tvar vřetena a rychlost míchání. Obecně lze říci, že správné je stáhnout otáčky na minimum a používat vřetena, která nevytváří vír. Vřeteno by mělo mít průměr úměrný velikosti míchaného zboží. Jiné vřeteno budete potřebovat do například kilové plechovky a jiné do třiceti kilového hoboku. Svou roli hraje doba míchání. Obvyklá doba je dvě až tři minuty.
Ladislav Cibulka

Nezatvrdnutí

Dobrý den, na kotelnu v suterénu jsem použil Polycol 321, ale po aplikaci se objevily dva problémy, které spolu asi souvisí: 1) Na straně, kde se začalo s aplikací vznikl asi půlmetrový pruh nafouknuté barvy. Tato barva je měkká a vůbec neztvrdla. 2) Celá podlaha i po třech týdnech netvrdne i když dotápím na 20 C. Předpokládám, že celý problém je ve špatném promíchání tvrdidla a kompozice. Moje otázky jsou zda dojde k vytvrzení i za předpokladu, že by byla příčina špatné promíchání? K míchání jsem použil míchadlo, které máte doporučené v technickém listě. Děkuji za odpověď.
Nezatvrdnutí
Hezký den! Váš odhad problému je přesný. Představte si epoxid a tvrdidlo jako zip. Míchání je jezdec, který obě složky k sobě dopraví. Po slití složky A (Polycol 321) se složkou B (Polycol 593) ve správném tužícím poměru 100:30 hmotnostních dílů vznikne v nádobě nehomogenní směs. V některých částech nádoby je směs přetužená, jinde podtužená. Dobrým mícháním provedete sjednocení hmoty na správný tužící poměr. Míchání je třeba provést po dobu dvě až tři minuty podle použitého míchacího zařízení a míchacího vřetene. Aby docházelo k míchání a nikoliv šlehání hmoty, jsou vždy lepší menší otáčky na míchadle. Vlastní vřeteno má mít průměr vhodný k velikosti nádoby a tvar takový, aby do hmoty nevmíchávalo vzduch. Pozor! I při pečlivém míchání na vnitřní straně plechovky zůstává tenký film kapaliny, v dolní části plechovky podtužený a v horní části přetužený. Proto, pokud hmotu nepřeléváte na domíchávání do jiné nádoby nenechávejte obal na podlahu vykapat. Při správném zamíchání je hmota druhý den ztvrdlá a pochůzná.
Ladislav Cibulka
Nezatvrdnutí
Nátěrové nebo stěrkové hmoty vyrobené z nízkomolekulárních epoxidových pryskyřic potřebují pro své zesítění vždy nejen vhodné tvrdidlo, ale i správné množství tvrdidla. Nedodržení tužícího poměru vede vždy ke zhoršení mechanických parametrů a při velké chybě až k mechanickému selhání. Tento stav se v čase nemění. Tedy hmota zůstává stejně měkká až tekutá stále. Oprava chybného stavu je pracná, neboť je nutné mechanické odstranění materiálu z podlahy, následné vyrovnání míst s odebraným materiálem a nové sjednocení celého povrchu.
Ladislav Cibulka

Bílá litá

Dobrý den, rád bych si v bytě udělal epoxidovou podlahu. Prodejce mi nabídl Váši pryskyřici Polycol 321 L. Chtěl bych ale bílou barvu. Mám se obávat žloutnutí? Podlaha bude v kuchyni s oknem na sever do ulice. Moc přímého slunce tam nedopadá. Kdybych podlahu přelakoval polyuretanovým (bezbarvým) lakem, zabránil bych žloutnutí? Děkuji za odpověď. S pozdravem Martin Kohoutek
Bílá litá
Hezký den! Všechny epoxidové kompozice přirozeně žloutnou. Některé rychle některé pomalu. Typ který prodáváme patří k těm nejpomalejším. Žloutnutí je tím intenzivnější, čím je více podlaha namáhána UV a IČ zářením. Tedy při oknech na severní straně je tohoto záření opravdu minimálně. Nemyslím si, že na severní straně by měl následný transparentní lakový povlak PU s UV absorbérem rozpoznatelný vliv na rychlost žloutnutí. PU laky s UV absorbérem žloutnutí nedokáží zastavit, jen ho mohou na intenzivně nasluněných plochách zpomalit. Žloutnutí se za standardních podmínek odehrává pomalu a plynule, takže tuto změnu nevnímáte. Obvykle se po letech užívání nedostává posun přes RAL 9010. Tedy vjemově se stále pohybujete po bílé podlaze.
Ladislav Cibulka

Kuželkářská dráha

Dobrý den, jednu dráhu budeme přelívat a druhou budeme předělával komplet. Chci se zeptat jaká tloušťka se aplikuje na beton. Děkuji za info.
Kuželkářská dráha
Hezký den! Při pokládce na nový betonový podklad se obvykle postupuje metodou dvojího lití. Na vyzrálý a dobře napenetrovaný podklad se nalije cca 1/3 předpokládané spotřeby. Následný den, po ztuhnutí, se ukáže, zda z plochy nevyčnívají nějaké nerovnosti. Ty se odbrousí. Broušení je vždy levnější než převrstvování kopců. Plocha se připraví pro nové lití a provede se druhé lití. Druhou výhodou je to, že pokud v prvním lití budete mít defekty (bublinky, zatečení do prasklin, spadlý hmyz, prach nebo pevné částice), tyto snadno odstraníte zabroušením a zatmelením před následným litím. Takto lze samozřejmě postupovat, když máte dost času. Pokud jste v aplikačním stresu, pak raději počítejte s vyšší spotřebou a jedním litím. Obvyklá vrstva na dráze se pohybuje mezi 2 a 3 mm což odpovídá spotřebě 2,5 až 4 kg na metr čtvereční v závislosti na rovinnosti podkladu. Nižší spotřeba je na velmi dobře připraveném rovném podkladu. S křivostí stoupá spotřeba.
Ladislav Cibulka
0 - 10 / 26 další