Tmely

Hmoty k vyrovnání nerovností povrchu nebo k vyplnění spár a prasklin.

Sortiment tmelů

Pro interiéry i exteriéry je představitelem kvalitního tmelu s výbornými mechanickými vlastnostmi Polycol® 609 vytvrzovaný tvrdidlem Polycol® 568 v poměru 100:20 hmotnostních dílů. V případě, že realizujete tmelení rychlým tmelem pak použijte  Polycol® 609 vytvrzovaný tvrdidlem Polycol® 553 v poměru 100:20 hmotnostních dílů. Při požadavku na nestékavou konzistenci je možné oba tmely tixotropizovat bílými sazemi.

Standardní vyrovnávací tmel Polycol® 609 je balen do souprav: 2+0,6 kg; 5+1 kg; 10+2 kg; 20+4 kg a 30+6 kg

609 30_8.jpg
609 20_4.jpg
609 10_2.jpg
609 5_1.jpg

Rychlý vyrovnávací tmel Polycol® 609 fast je balen do souprav: 2+0,6 kg; 5+1 kg; 10+2 kg; 20+4 kg a 30+6 kg

609-553 30_6.jpg
609-553 20_4.jpg
609-553 10_2.jpg
609-553 5_1.jpg

Podklad

Aby vytvrzená hmota vykazovala optimální užitné mechanické vlastnosti, musí být aplikována na betonové podklady předepsaných parametrů za normálních podmínek. Teplota podkladu 15-20 °C, relativní vlhkost vzduchu 50 %, vlhkost podkladu max. 4 %, přídržnost min. 1,5 MPa pro pojízdné a 1,0 MPa pro pochůzné podklady. Pevnost v tlaku pro pojízdné povrchy min. 21,5 MPa a pro pochůzné min. 14,7 MPa. Aplikaci provádějte nejméně 3 °C nad rosným bodem. Betonový podklad musí být vyzrálý nejméně 28 dní, suchý, izolovaný proti vlivům spodní vlhkosti nebo podsklepený. Povrch nesmí být kletován ani poprašován cementem. Před vlastní pokládkou musí být povrch důkladně zameten nebo vysát průmyslovým vysavačem. V případě nenosného povrchu, způsobeného např. vystouplým cementovým mlékem, výluhem aditiv z vyrovnávacích stěrek, korozí, drolením, odlupováním, nebo pokud je povrch znečištěn ropnými produkty, jako jsou nafta, oleje, asfalt, nebo jiný separátor, je nutné provést před pokládkou frézování, broušení, tryskání nebo brokování. Splňuje-li podklad požadované parametry, proveďte den před vlastní aplikací penetraci podkladu. Penetrace zpevní povrch, vytěsní z něj vzduch, provede jeho sjednocení a vybudování přechodového můstku mezi podkladem a následnou užitnou vrstvou. K penetraci podkladu použijte dvousložkovou epoxidovou penetraci. Nedostatečné je užití akrylátových penetrací.

Příprava tmelící směsi

Do Polycolu® 609 přidejte odpovídající množství tvrdidla Polycol® 568 a dokonale promíchejte 2 až 3 minuty. Hmotu nešlehejte. Pro míchání pastovitých směsí jsou vhodná drátová vřetena. Na obrázku níže je klecový typ. Dodržujte tužící poměr. Doporučujeme připravit jen takové množství tmelu, které dokážete zpracovat během 30 minut při 20 °C. Doba zpracovatelnosti a vytvrzování je silně závislá na teplotě. Na podlaze se doba zpracování prodlužuje, neboť reakční teplo vytvrzování je odváděno jak do podkladu, tak je vyzařováno do prostoru. Připravenou směs natuženého tmelu nanášejte na očištěný a odmaštěný podklad kovovou stěrkou nebo stěrkou s gumovým břitem. Šířku stěrky volte velikosti praskliny, vyplňovaného výtluku či prohlubně.  Konečných mechanických vlastností dosahuje vytvrzený tmel při tloušťce vrstvy 2 až 3 mm za 5 až 7 dní. Spotřeba tmelu při tloušťce vrstvy 1 mm je cca 1,5 kg/m2. Při vyplňování větších prasklin nebo rozsáhlejších výtluků je možné Polycol 609 nastavit suchým křemenným pískem bez obsahu hlinitých podílů. Vytvrzený epoxidový tmel má cca dvojnásobek až trojnásobek mechanických parametrů podkladního betonu.

Při práci s Polycolem® 609 tuženým tvrdidlem Polycol® 553 se při teplotách 15-20 °C doba zkacuje cca čtyři krát. Toto tvrdidlo dovoluje tmelení při teplotách 5-10 °C, při době zpracování cca 20 minut.

Tixotropizace směsi

Při tixotropizování směsi je do natužené hmoty přidávána tixotropní přísada (bílé saze nebo bílé saze PP), která brání stékání a zatékání hmoty do hloubky prasklin Stupeň tixotropizace si každý podlahář nastavuje podle konkrétní aplikace. Jiný stupeň je potřeba při tmelení svislých ploch, jako je například schodová podstupnice, a jiná při rozsáhlém tmelení prasklin na vodorovné ploše. Obvyklé dávkování je 3 až 5 % na natuženou hmotu tmelu. Tixotropizace pomocí bílých sazí má rychlý nástup, a proto se jich přidává menší množství. Tixotropizace pomocí bílých sazí PP umožní vytvářet silnější vrstvy tmelu na svislých plochách, ale jejich zapracování je obtížnější než u klasických bílých sazí. Nedoporučujeme provádět tixotropizace většího množství tmelu jen ručním mícháním. Obvykle vzniknou ve hmotě nehomogenní shluky. Pro vmísení tixotropního činidla používete elektrické míchací zařízení.

Snadnější tixotropizace je pomocí křemenné moučky. Tento způsob však má pomalý náběh změny a mírně zvyšuje pracnost aplikace tmelící hmoty v závislosti na přidaném množství křemenné moučky. Křemenná moučka se přidává vždy až po natužení.

Tužící poměr

Přidání tvrdidla mimo stanovený mísicí poměr vede vždy ke zhoršení mechanických parametrů výsledné kompozice. Tato změna mechanických parametrů probíhá jak při podtužení (nedostatek tvrdidla), tak při přetužení (přebytek tvrdidla) kompozice. Údaje o vlastnostech výrobku a jeho zpracování byly získány laboratorním měřením a aplikačními zkouškami. Návody však mohou jen právně nezávazně poradit neboť zpracování výrobku je nutno přizpůsobit konkrétním podmínkám. Návod nezohledňuje všechny okolnosti, a proto výrobce nemůže ručit za případné škody vzniklé nesprávným pochopením a použitím. Informace o materiálech jsou nepravidelně aktualizovány ve světle nových poznatků, nabytých zkušeností a legislativních změn.

Míchací zařízení

Při vmíchání tvrdidla do epoxidového laku je vhodné požívat pomaluoběžné míchací zařízení nebo míchadlo s plynulou regulací otáček. Zabráníte tak zbytečnému vnesení vzduchu do míchané kompozice. Dnes značkoví i neznačkoví obchodníci i obchodní sítě nabízí mnoho druhů míchacích zařízení. Pro ilustraci uvádíme například míchadla firmy Makita, Protool, Narex nebo firmy Metabo.

Narex EGM 10-E3 Basic.jpg
Metabo RWE 1020.jpg
Makita UT 1600.jpg
Einhell TE-MX 1600-2 CE.jpg

Míchací vřetena (metly)

Při výběru vlastního vřetene míchadla pro homogenizaci tmelu a tvrdidla je nutné dbát na to, aby vřeteno svou konstrukcí do homogenizované hmoty nevmíchávalo vzduch. Pro dobré zapracování tvrdidla do pastovité konzistence tmelu používejte drátěná klecová nebo kotvová vřetena, která tmel nezpěňují a umožňují snadný pohyb vřetene horizontálně a vertikálně v mísicí nádobě. Příkladem výrobců klecových nebo kotvových drátěných metel je například firma Protool, Collomix, Narex a Kubala s několika typy těchto kvalitních vřeten.

ausschnitt-ruehrer-kr-hf.png
Dedra míchadlo směsí.jpg
ausschnitt-ruehrer-ar-hf-s.png
michadlo spiralove-dratove.jpg

Lžíce na tmelení

Pro snadné a rychlé zapracování tmelu do prasklin nebo dilatací, a pro vyrovnání lokálních oprav je vhodné požívat místo různých špachtlí lžíce. Nutno říci, že pojmenování tohoto nářadí je na trhu dosti nejednotné. Můžete se potkat například se štukatérskou lžící, lžící srdcovkou, kapkou a obrácenou kapkou, kočičím jazykem... Značkoví i neznačkoví obchodníci nabízí mnoho druhů lžic. Pro ilustraci uvádíme například lžíce firmy Kubala, Levior apod.

Kubala lžíce štukaterská.jpg
lžíce srdcovka.jpg
Lžíce oblá.jpg
Levior Lžíce.jpg

Gumové stěrky

Pro snadnější tmelení na plochách s reliéfním povrchem je výhodné používat na aplikaci gumovou stěrku, guma ustoupí vrcholům struktury a vyplní údolí reliéfu. Pro ilustraci uvádíme například gumové hladítko firmy Kubala.

Stěrka gumová Kubala.jpg
Stěrka 20 cm.jpg
Stěrka 3.jpg

Velkoplošné tmelení

Pro velkoplošné tmelení nepoužíváme lžíce, ani špachtle, ale stěrky s tuhým gumovým břitem. Důležité je nezapomenout na kvalitu násady. Volte spíše robusnější typy. Podlahář pak může více na stěrku přitlačit a tak snížit spotřebu tmelu. Pro velkoplošné tmelení nejsou vhodné pěnové břity.

Wurth hliník guma 60cm.jpg
Stěrka s gumou 6.jpg
AllServices 75 cm.jpg
AllServices bílá guma 55 cm.jpg

Čištění spár a prasklin

Při obnovování funkčnosti dilatačních nebo smršťovacích spár je nutné provést jejich vyčištění od nečistot a zbytků původního řešení. Velmi často jsou v podlahách i tzv. divoké praskliny, které je nutné před jejich vyplněním vyčistit. Čištění se provádí vhodnými ocelovými kartáči s následným vysátím uvolněných částí. Po vyčištění, před výplní, je vhodné prostor dilatace nebo praskliny napenetrovat rozpouštědlovou epoxidovou penetrací Polycol® 225 tuženou tvrdidlem Polycol® 525. Penetrace se do praskliny nebo dilatace aplikuje štětcem "zárohákem".

Zirkular_Drahtbuerste.jpg
stlbrsterund.jpg
rotacni-kartac.jpg
Universal 2.jpg

Brýle a štíty

Důležitou ochrannou pomůckou při homogenizaci a aplikacích dvousložkových epoxidových tmelících hmot jsou ochranné brýle. V současnosti je na trhu snadno dostupná, široká nabídka lehkých plastových brýlí a štítů různé konstrukce.

Ardon V10.jpg
glasses-Talarmade.jpg
Honeywell LG20.jpg
štít Trident.jpg

Rukavice

Při práci s kapalnými pryskyřicemi, tvrdidly a jejich směsmi používejte vždy kvalitní pracovní rukavice. V současnosti je na trhu široká škála pracovních rukavic od těch jednorázových, až po rukavice na vícero použití. Též materiálů, ze kterých jsou vyrobeny je celá řada od gumochých, nitriloých, latexových až po useň kombinovanou s textilem. Správně zvolené rukavice by vás měly primárně ochánit před stykem s technologickými kapalinami. Neměly by omezovat pohyb a snižovat přesnost pracovního úkonu.

rukavice coldpro.jpg
polomacené latex rukavice l3500.jpg
CXS BRita White.jpg
CXS Brita black.jpg