Diskuze o barevných chipsech

Hrbolatý povrch

Nasypal jsem, dle videa na YT, do nátěru dekorativní lupínky, ale druhý den místo rovné plochy mám podlahu viditelně hrbolatou. Co jsem udělal špatně? Děkuji za odpověď Pavel
Hrbolatý povrch
Hezký den! Akrylové chipsy (lupínky) jsou nejen křehké, s tím souvisí vzniklý prach v balení při nevhodné manipulaci, ale i nasákavé. Pokud lupínek dopadne na tenkou vrstvu nátěru (cca 0,15 kg/m2 a méně), jen se přilehlou plochou přilepí. Jiná věc se ovšem odehraje, pokud je nátěr v silné vrstvě (cca 0,25 kg/m2 a více) pak dojde k nasáknutí okolní kapaliny do lupínku. Někdy pak povrch připomíná pomerančovou kůru, kde v údolí je lupínek. Při ještě větších tloušťkách filmu (0,5 kg/m2 a více) dojde nejen k přilepení a nasáknutí okolní kapaliny, ale současně i k prohnutí lupínku. Výsledný reliéf nátěru s dekorativním posypem je tedy závislý na tloušťce nátěrového filmu a na velikosti použitých lupínků. Významně je to viditelné na posypu lité podlahoviny. Tam posyp velkými lupínky vůbec nedoporučujeme, protože jejich prohnutím vznikají malé mističky. Pro lité podlahoviny jsou vhodné menší a střední velikosti barevných lupínků. Od vzniklého reliéfu se pak odvíjí další kroky, a to mezibrus a lakování (někdy vícenásobné). Čísla jsem do textu dal ilustračně, pro představivost.
Ladislav Cibulka

Lakování chipsů

Všiml jsem si, že v mnoha odpovědích doporučujete na posyp chipsy ještě lak. Je to opravdu nutné? Honza
Lakování chipsů
Hezký den! Pokud budu chtít zkrášlit podlahu v zámečnické dílně, truhlárně nebo jiném řemeslném provozu, pak to jistě nebude nutné. Jiná věc jsou ovšem podlahy v pohostinství, obchodu nebo v privátu. Tady jsou jiné požadavky na výsledný design, který by se neměl ani po letech užívání měnit. Je pravdou, že akrylový lupínek je porézní hmota, do které se snadno dostanou nečistoty z obuvi. Za nějaký čas by se zašpinily lupínky na hlavní cestě, například od pokladny k východu z obchodu a pod. Znečištění by bylo viditelné v rozdílu s plochou méně zašpiněnou u prodejních vitrín. I jen jedna laková vrstva se do lupínků vsákne a zabrání jejich špinění. Dvě lakové vrstvy zvyšují celkovou životnost pochozí nebo pojízdné vrstvy.
Ladislav Cibulka

Žula

Dobrý den! Chtěl bych opravit staré poškozené schody ze žuly. Šlo by opravu provést s chipsy, aby to nebylo vidět? Děkuji za odpověď Karel Reisinger
Žula
Hezký den! Nejprve bych Vám chtěl říci, že opravy jsou vždy vidět. Někdy více, někdy méně. U schodů doporučuji nejprve dobré očištění s následným vytmelením Polycolem 609. Pro svislé plochy ho můžete tixotropizovat bílými sazemi, aby tmel netekl. Po opravení tvaru, celý schod nalakujte epoxidovým lakem Polycol 323 a do živého laku proveďte plný posyp chipsy (černé, šedé, bílé). Druhý den plochu přebruste smirkovým papírem na vibrační nebo excentrické brusce. Vyluxujte a lupínky zafixujte dvojnásobným nalakováním polyuretanovým lakem Polycol 324 PU.
Ladislav Cibulka

RAL

Dobrý den! Prodáváte chipsy i v RALce?
RAL
Hezký den! Barevné lupínky vyrábí každý z producentů v jiných odstínech. Pokud vím, dle vzorníku RAL nikdo. Zde na webu si v Produktech můžete otevřít u chipsů vzorkovník, abyste získal přehled o odstínech, které nabízíme.
Ladislav Cibulka

Množství chipsů

Mohl byste mi doporučit množství chipsů na 30 metrů čtverečních podlahy v garáži.
Množství chipsů
Hezký den! Doporučuji lehký posyp cca 20 až 30 g/m2. Tedy budete potřebovat cca 600 až 900 g. chipsů. Pokud zvolíte dvoubarevný posyp, doporučuji koupit si balení po 0,5 kg. Pokud jste ještě nikdy nechipsoval, pak lupínky se vyhazují vzhůru, aby se cestou k podlaze rozletěly do větší plochy. Zkuste si to nejprve na suché a čisté podlaze. Když nebudete spokojen s výsledkem, lupínky zameťte a zkuste to znovu. Není to těžké a lze se to naučit zkoušením "na sucho".
Ladislav Cibulka

Balení

Dobrý den! Máte i nějaké menší balení než je půl kila? Chci udělat posyp z kombinace černá šedá bílá, ale zbylo by mi kilo chipsů k ničemu. Karel
Balení
Hezký den! Zabalíme vám do půlkilového balení tři sáčky chipsů v každém bude jedna barva a dohromady to bude půl kila.
Ladislav Cibulka
0 - 6 / 6