Diskuze o nátěrech
Zpevnění cementovláknité krytiny střechy
Dobrý den.
Potřebuji hloubkově zpevnit střechu ze starého eternitového vlnovce. Hodí se na to nějaká z vámi prodávaných pryskyřic POLYCOL? Popřípadě následně zalaminovat odlouplá a prasklá místa. Musí vydržet ještě cca 10 let.
Děkuji za odpověď. JK.
Zpevnění cementovláknité krytiny střechy
Hezký den! Cemento osinkové vlnovky nejprve zbavte mechů, lišejníků a nejvíce sprašujícího povrchu. Obvykle se tento úkon provádí proudem vody pod tlakem. Vlnku nechte uschnout. Po oschnutí proveďte vyplnění prasklin tmelením a laminaci. Tmelení je obvykle děláno z pryskyřice Polycol 112 s přidáním tixotropu Bílé saze PP. Tixotropní přísada přemění natuženou tekutou pryskyřici v hmotu konzistence sádla. Tento tmel pomocí kovové stěrky a rukou v rukavici zapracujte do prasklin a vyplňovaných míst. Protože střecha není monolit, dochází k pohybu střešní krytiny a jen vytmelení nestačí. Z toho důvodu je vhodné praskliny a opravy ještě překrýt laminací. Pracujete se stejnou pryskyřicí Polycol 112, ale tentokrát postačí její natužení. Ustřihnete si skelnou tkaninu gramáže 200 nebo tenčí tak, aby tkanina přes kraje praskliny přesahovala o 10 cm na každé straně. Tkaninu položíte přes prasklinu a shora jí válečkováním prosytíte natuženou pryskyřicí. Na tkaninu 200 g budete potřebovat na jeden metr čtvereční cca 0,2 kg natuženého epoxidu. Tímto způsobem opravte všechna poškozená místa.
Ladislav Cibulka
Zpevnění cementovláknité krytiny střechy
Po tmelení a laminaci opravovaných míst použijte jednosložkový epoxyesterový nátěr Polycol 384, který štětcem, válečkem nebo stříkáním naneste, alespoň v jedné vrstvě na celou plochu střechy. První vrstva má obvykle spotřebu 0,25 kg na metr čtvereční. Jestliže se rozhodnete pro dvojnásobný nátěr, spotřeba u druhé vrstvy bude cca 0,2 kg na metr čtvereční. Barvu střehy si můžete vybrat z pěti barevných odstínů. Nejprodávanější je červenohnědý barevný odstín. Výše popsaný nátěr na střeše by měl vaši střechu ochránit na dvojnásobnou dobu vašeho požadavku.
Ladislav Cibulka
Měkký nátěr
Nanesl jsem váš nátěr Polycol 301 a i po týdnu je nátěr měkký. Nevíte, kde se stala chyba?
Měkký nátěr
Hezký den! Prosím, při aplikacích nátěrových systémů (např. Polycol 301) dodržujete pravidlo aplikace v tenké vrstvě, aby rozpouštědla zde přítomná mohla vytěkat dříve, než dojde k vlastnímu zesítění epoxidu a tvrdidla. Na nesavých podkladech realizujte jednu vrstvu 0,1-0,15 kg/m2. Na savých podkladech jsou spotřeby o něco větší 0,15-0,2 kg/m2. Nechte nátěr dobře vyschnout a pak naneste další nátěrovou vrstvu. Toto pravidlo platí obecně pro všechny rozpouštědlové nátěrové hmoty jakéhokoliv dodavatele. Jestliže nanesete u rozpouštědlového nátěrového systému silnou vrstvu, mohou se rozpouštědla, uvězněná ve filmu, dostávat ven dny až týdny, v závislosti na tloušťce filmu.
Ladislav Cibulka
Měkký nátěr
Předpokládám, že jste dodržel tužící poměr složky A a složky B. Polycol 301 ku Polycol 560 je 100:20 hmotnostních dílů. Rozdělování standardní soupravy na části, bez vážení, moc nefunguje.
Ladislav Cibulka
Praskliny v nátěru
Dobrý den! Nanesl jsem váš nátěr Polycol 301 na laminát a všiml jsem si, že na něm mám takové malé prasklinky. Nevíte, čím by to mohlo být?
Jirka
Praskliny v nátěru
Hezký den! Pokud u rozpouštědlového systému aplikujete silnou vrstvu dojde k zaschnutí povrchového filmu dříve, než rozpouštědla přítomná v nátěru vytěkají. Zůstanou pak „uvězněná“ v nátěrovém filmu. Těkavá rozpouštědla se nijakým způsobem nezabudují do epoxidové sítě, chtějí se migrací dostat ven. Při své cestě to zkouší jak směrem nahoru k hladině filmu, tak směrem dolů. Dole je neprostupný laminát a nahoře dobře zesítěný film bez rozpouštědel. Rozpouštědla při migraci trhají epoxidovou síť a koncentrují se nejčastěji v prostoru mezi podkladem a nátěrovým filmem. Pokud vzroste jejich osmotický tlak do té míry, že překoná přilnavost nátěru k podkladu, dojde v tomto místě k odtržení nátěru od pokladu. Které vidíte jako odlupování nátěru od podkladu. Při vyšší přilnavosti dochází k jevu praskání nátěru. Rozpouštědla z vrstvy odešla vrchem nátěrového filmu a roztrhla ho.
Ladislav Cibulka
Nátěr štuku
Dobrý den, potřeboval bych poradit s nátěrem stěn v nové dílně. Stěny jsou nově vyštukované a potřeboval bych na ně barvu která bude omyvatelná třeba i tlakovou vodou.
Děkuji Kamil Jambor
Nátěr štuku
Hezký den! Bojím se, že vyštukování nebyl úplně dobrý nápad. Obecně je štuk písek s vápnem. Některé typy štuku mají přísadu sádry nebo cementu. U štuků je snaha minimalizovat odpor pronikání vlhkosti nikoliv maximalizování mechanické pevnosti. Po štuku se nikdy nechodí, nenosí se po něm břemena a nejezdí po něm kolové vozíky (lehké namáhání), ani po něm nejezdí paletové vozíky, vysokozdvižné vozíky, auta (střední namáhání). Důležité je, aby ze strany zdi, do štuku nevstupovala trvalá vlhkost. Nátěrem totiž vytvoříte velký odpor proti difuzi vodní páry a osmotický tlak vodní páry štuk dokáže snadno přetrhnout. Pokud je štuk vyzrálý a suchý nejčastěji se natírá rozpouštědlovou nátěrovou hmotou Polycol 301. Nátěr se provádí ve dvou vrstvách. První je současně penetrační a má spotřebu 0,15-0,2 kg/m2. Prosím, nesnažte se štuk nasytit do lesklé plochy při prvním nátěru. Plocha bude mít rozdílný lesk podle různé nasákavosti štuku. Druhý (finální) nátěr 0,1-0,15 kg/m2 plochu dokonale sjednotí. Ve vrchní části štuku tak vytvoříte pevný, ale prodyšný povlak, který budete moci „s rozumem“ omýt i tlakovou vodou.
Ladislav Cibulka
Poptávka nátěru
Prosím o návrh na natření nové betonové podlahy v dílně nástrojárny o velikosti cca 100 m čtverečních. Jaká penetrace, jaký nátěr (epoxidový nátěr nebo polyuretanový nátěr nebo něco jiného?), kolik vrstev, jaké množství penetrace, jaké množství nátěru, jaká cena, kde objednat, jak by bylo doručeno, kvalita, atd. Prosím o brzkou odpověď. Děkuji. S pozdravem Jan Holešovský
Poptávka nátěru
Hezký den! Levnější a nejčastěji aplikovaná skladba je následující.
Po očištění od nenosných a separačních vrstev proveďte penetraci epoxidovým rozpouštědlovým penetračním systémem Polycol 225. Předpokládám, že nový podklad nebude tolik savý a se spotřebou se budete pohybovat mezi 0,3 a 0,4 kg na metr čtvereční. Balení máme 4+0,4 kg; 8+0,8 kg a 25+2,5 kg. Následující den proveďte první nátěr epoxidovým rozpouštědlovým dvousložkovým nátěrem Polycol 301. První nátěr bude mít spotřebu cca 0,20 až 0,25 kg na metr čtvereční. Následující den proveďte druhý finální nátěr shodnou kompozicí Polycol 301. Spotřeba trochu klesne asi na 0,15 až 0,2 kg na metr čtvereční. Celkem na metr čtvereční spotřebujete cca 0,4-0,45 kg materiálu. Balení je 5+1 kg; 10+2 kg a 20+4 kg. Tento způsob je velmi jednoduchý a zvládne ho i šikovná firemní údržba nebo vlastní svépomoc. Informační listy od obou materiálů si stáhněte zde z webu, kde jsou volně dostupné. Dražší varianta nahradí dva nátěry systému Polycol 301 jedním bezrozpouštědlovým nátěrem Polycol 321. Spotřeba na jeden nátěr je zde mezi 0,3 až 0,5 kg materiálu na metr čtvereční. Vzhledem k viskóznější kompozici to chce větší zručnost. Tento užitný povlak má díky silnějšímu filmu delší životnost. Z hmoty se nic neodpařuje, tedy vše, co na podlahu nanesete, tam zůstane. U rozpouštědlového systému se část hmoty (rozpouštědla) odpaří. Váš nejbližší prodejce je firma Uniekospol. Všechny potřebné materiály, ceny, certifikáty, informační listy atd. obdržíte u pana Ing. Jedličky.
Ladislav Cibulka
Technologická pauza
Kdy mohu po aplikaci prvního nátěru aplikovat nátěr druhý? (abych nemusel první uschlý nátěr ošetřovat a kontinuálně navázal na první nátěr). A kdy po aplikaci druhého nátěru je možné zatížit podlahu (regály, vstoupit do prostoru a montovat elektro, apod.). Děkuji Jirka Vavřínek
Technologická pauza
Hezký den! Obvykle se druhý nátěrový film aplikuje druhý den. Mezi dvěma nátěry může být klidně prodleva třeba týden nebo dva. Mezibrus není nutný. Bezrozpouštědlový nátěr Polycol 321 se obvykle nanáší v jednom kroku. Druhý nátěr se dělá jen v případě, že se z prvního nátěru vynoří nějaké „pohoří“ a je vhodné ho před druhým nátěrem odbrousit. Nátěr je sice druhý den pochůzný, ale mechanicky (pojízdností a regály) bych ho zatěžoval až po třetím dni. Chemicky po týdnu.
Ladislav Cibulka
Dělení materiálu
Rád bych se zeptal, zda Polycol 321 lze použít opakovaně z balení. Tzn. zda je možné odebrat z nádoby určité množství a přidat určité množství (dle návodu) tvrdidla. Jde mi o praktičnost použití, nebo mám radši koupit dvě balení a smíchat prvně jedno a pak druhé balení (v originálním balení provést míchání). Děkuji, Jirka Vavřínek
Dělení materiálu
Hezký den! V případě potřeby lze soupravu kdykoliv rozdělit na menší části. Jediné, co je nutné dodržet je tužící poměr epoxidové složky a tvrdící složky. Polycol 321 a jeho tvrdidlo Polycol 593 jsou stabilní látky a můžete je i po otevření, odlití části a zavření, skladovat mnoho let bez ztráty účinnosti. Jedno větší balení je vždy levnější než dvě menší. Dvě menší balení si kupují nejčastěji lidé, kteří nevlastní váhu na možnost rozlévání.
Ladislav Cibulka
Nátěr na loď
Dobrý den,
potřebuji barvu na loď modré barvy. Cca 2kg. Můžete mi nějakou doporučit? Díky Zbyněk Šubert
Nátěr na loď
Hezký den! Na tuto aplikaci se používá Polycol 301 v odstínu RAL 5012 nebo RAL 5015. Podklad nejprve lehce obruste od nenosných vrstev a separátorů. Nátěr aplikujte válečkem s krátkým chlupem ve dvou vrstvách.
Ladislav Cibulka
Viacnásobný náter
Dobrý deň, aplikoval som tri vrstvy Polycol 301 do sprchového kútu. Chcem sa opýtať či disponujete informáciou, skúsenosťou, ohľadom viacnásobného náteru - 4-5. /zmenil som odtieň a je potreba pridať náter/. Zatial je to bez akýchkoľvek problémov.
Ďakujem pekne Peter Truhan
Viacnásobný náter
Hezký den! Na stávající epoxidový nátěr lze po odstranění separátorů (mýdla, krémy, šampony, tělová kosmetika…) nanášet bez penetrace další vrstvy epoxidového nátěru. Pokud si nejste jist odstraněním separátorů, proveďte lehký mezibrus, který podklad otevře pro zakotvení následné vrstvy nátěru. Nové nátěrové vrstvy se nejčastěji realizují při změně barevného ladění interiéru. Obvykle se dělají dvě nové nátěrové vrstvy. Vícenásobné nátěry se provádí ve velmi mechanicky exponovaných místech jako jsou například vjezdy do skladů nebo garáží. Vícenásobným nátěrem (při dodržení technologie) prodlužujete životnost.
Staří podlaháři říkají, že nátěry je možné vrstvit až do výše prahu.
Ladislav Cibulka
Polycol 385
Zdravím, všade se píše aby se nenatíralo brzo druhá vrstva, ale co je později? Za jak dlouho můžu nanést nejdýl druhou vrstvu, aby se to spojilo...má to nějakej vliv? U jiných barev například je třeba pak přebrušovat, což je v tomto případě nemyslitelné! Natírám velmi špatně přístupné oplechování. Prosím o odpověď obratem, mám natřenou (včera) první vrstvu a chci pokračovat druhou vrstvou. Václav Hubáček
Polycol 385
Hezký den! Epoxyestery prosychají pomaleji a z toho důvodu se při natírání druhé vrstvy musí, za chladného počasí, prodloužit doba mezi prvním a druhým nátěrem. V létě je nanášení obvykle tak, že první den se provede první nátěr a druhý den druhý nátěr. V jarním a podzimním chladu zesítění zpomaluje nízká teplota. Při nanášení druhého nátěru na ještě nevyzrálý první nátěr, stane se to, že rozpouštědla obsažená v nátěrové hmotě (z druhé vrstvy) při migraci ven z filmu zkouší nejen cestu vzhůru, ale i dolů. Když je první nátěr ještě nezesítěný, napadnou ho a zduří. Vznikne něco takového jako měkký zmuchlaný a znovu narovnaný papír. Test zesítění je jednoduchý na menší kousek prvního nátěru (třeba 10x10 cm) naneste druhý nátěr. Pak si dejte kávu. Když do půl hodiny nenastane zduření, je podklad dostatečně vyzrálý a můžete na něj nanést druhý nátěrový film.
Ladislav Cibulka