Diskuze o nátěrech

Nátěr na keramickou dlažbu a obkladačky

Dobrý den, rád bych se zeptat zda můžu použít epoxidovou barvu v místnosti, kde máme obkladačky a dlažbu. Popřípadně co by jste poradili, doporučili jak postupovat. Děkuji za odpověď Maluš.
Nátěr na keramickou dlažbu a obkladačky
Hezký den! Nátěry obkladů a dlažeb se dělají vcelku běžně. Důležité je odstranit všechny separátory na nich. Na chodbách to bývá především podlahová kosmetika s vosky a v sociálních prostorech (koupelny, toalety, převlékárny apod.) se obvykle přidá i tělová kosmetika, šampony, kondicionéry, opalovací krémy, ochranné oleje a krémy atd. Z toho důvodu je nutné provést dobrou očistu ploch nebo případně přebroušení. Přebroušení obklady nebo dlažbu otevře a zakotvení nátěru je pak masivnější a životnost delší. Asi nejvíce se realizuje rozpouštědlový nátěr Polycol 301 pomocí válečku s krátkým chlupem. Menší plochy ustojí i molitanový váleček. Pokud chcete matný povrch, použijte jako vrchní vrstvu polyuretanový lak Polycol 324 PU.
Ladislav Cibulka

Nátěr dílny

Dobrý den, mohl bych poprosit jakou odolnou barvu zvolit do zámečnické dílny? V dílně je nově udělaný beton (CP20). Jedná se o část dílny velikost cca 25 m čtverečních. Případně bych poprosil o cenovou nabídku. Děkuji za odpověď, s pozdravem Nosek
Nátěr dílny
Hezký den! Na povrch očištěný od všech nenosných částí a separačních vrstev naneste dvousložkovou epoxidovou penetraci Polycol 225 balení souprava 8+0,8 kg stojí v MOC bez DPH 1360 Kč. Následující den proveďte první nátěr dvousložkovou epoxidovou nátěrovou hmotou Polycol 301. Další den proveďte druhý finální nátěr. Budete potřebovat 2x soupravu 5+1 kg MOC bez DPH á 1164 Kč. Pokud byste chtěl investovat do delší životnosti, mohu vám nabídnout bezrozpouštědlový epoxidový nátěr Polycol 321, který je sice dražší, ale má delší životnost.
Ladislav Cibulka

Střešní nátěr

Dobrý den, v návodu jsem se dočetl, že minimální teplota podkladu při aplikaci je 15°C. To nebude problém dodržet. Jaká ovšem může být maximální teplota podkladu při aplikaci střešního nátěru Polycol 384? Za odpověď předem děkuji.
Střešní nátěr
Hezký den! Horní hranice je určena odpařováním rozpouštědla přítomného ve hmotě. Při práci, kdy se teplota blíží 30 °C dochází k velmi rychlému vytěkání rozpouštědla a stříkaná hmota tak nedostává moc šancí k slití nastříkaného filmu. Z toho důvodu je vhodné při teplotách nad 25 °C přidávat rozpouštědlo, aby byla zachována správná konzistence pro stříkání.
Ladislav Cibulka

OSB ve skleníku

Dobrý den. Potřebuji natřít OSB desky nátěrem, abych dosáhl vodotěsnosti. Jde o podlahu ve skleníku, to znamená vlhkost, voda, střídání teplot, a hlavně zdravotní nezávadnost. Můžete mi prosím něco doporučit? Zároveň bych to potřeboval natužit tužidlem, které snese nízké teploty při vytvrzení, existuje?
OSB ve skleníku
Hezký den! OSB desky byste měl koupit ve variantě, která je již impregnovaná proti vlhkosti. Vzhledem ke skladbě dřevěných štěpek je tento materiál velmi "mezerovitý" a pouhý nátěr je obvykle nedostačující pro údržbu. Doporučuji jako první krok vytvoření souvislé užitné plochy z epoxidového dvousložkového tmelu Polycol 609. Ve standardní variantě se prodává s tvrdidlem Polycol 568, ale při práci za nízkých teplot ho umíme dodat s velmi razantním tvrdidlem Polycol 553. Tento systém nemá problém s teplotou, ale razantní tvrdidlo snižuje dobu na zpracování. Sám bych si natužil například dvě kila, abych hmotu po zamíchání dokázal v klidu aplikovat. U méně razantní verze si natužím klidně 5 kg tmelu. Pro roztažení použijte gumové hladítko nebo stěrku s gumovým břitem. Hmota vypadá jako bílá pasta. Ještě ten den, po šesti hodinách (podle teploty), je možné aplikovat bezrozpouštědlový nátěr Polycol 321, kde je standardně dodávané tvrdidlo Polycol 593 zaměněno razantním Polycolem 553. Používejte váleček v krátkým chlupem 4-6 mm. Víc než 5 kg složky A, pokud budete na ploše sám, netužte! Rychlé tvrdidlo zkrátí doby zpracování cca na jednu čtvrtinu. Můžete pracovat i při teplotách mezi 0-5°C. Druhý den (podle teploty) je podlaha užívání schopná. Žádný z výše uvedených materiálů neobsahuje nízkovroucí rozpouštědla, jedná se o bezrozpouštědlové systémy. Z vytvrzené podlahy se neuvolňují žádné částice ani chemikálie.
Ladislav Cibulka

Aplikační teplota

Dobrý den, lze aplikovat Polycol 301 ve venkovním prostředí, když teploty "plavou" +5 až +20 °C? Mám venkovní nevytápěnou garáž a chci znivelovaný povrch natřít Polycolem 301. V návodu píšete optimální teplotu při nanášení +15 °C, to asi nebude problém dodržet, ale během schnutí teplota pravděpodobně klesne. Lze aplikovat s tím, že se prodlouží vytvrzení nebo už nelze aplikovat? S pozdravem Michal Vlachynský
Aplikační teplota
Hezký den! Po očištění podkladu nejprve proveďte penetraci. Polycol 225 povrch zpevní a vybuduje přechodový můstek k následné užitné vrstvě. Po vytvrdnutí (druhý den) můžete začít s aplikací nátěrového systému Polycol 301. Optimální teplota pro zpracování a zrání epoxidových kompozic je 15-20 °C. Při vyšších teplotách 20-25 °C se zkracuje doba pro zpracování natužené hmoty a naaplikovaná hmota má dříve plné vytvrzení. Při teplotách 10-15 °C se prodlužuje doba zpracování a doba zrání. Při teplotách 5-10 °C je již tato změna významná. Aplikace trvale pod 5 °C nedoporučuji.
Ladislav Cibulka

Nátěr terasy

Dobrý den, chtěl bych natřít betonovou terasu materiálem Polycol 301. Bohužel část terasy byla opravena flexi lepidlem. Mohu penetrovat Polycolem 225 přes flexi lepidlo a pak použít nátěr? Nebo je potřeba lepidlo vybrousit a opravit betonovou stěrkou, či tmelem? Děkuji. S pozdravem Jiří Brabec
Nátěr terasy
Hezký den! Na podkladu, kde je provedená oprava flexibilním lepidlem budete mít významně nižší spotřebu penetrační kompozice. Pozor, velmi často je na flexibilním lepidle cementoakrylátový výluh, který je separační. Vhodné je mechanicky ho odstranit (kartáčování, broušení). Též je potřeba zvážit, zda flexibilní lepidlo má dostatečné parametry pro budoucí životnost nového díla. Celou plochu dobře napenetrujte Polycolem 225. Penetrujte do nenasákavosti, ale nevytvářejte kaluže. Následný den po vytvrzení penetrace proveďte první nátěr Polycolem 301. Spotřeba cca 0,2-0,25 kg/m2. Druhý nátěr bude mít menší spotřebu cca 0,15-0,2 kg/m2.
Ladislav Cibulka

Nátěr schodů

Dobrý den, řeším aplikaci epoxidového nátěru / stěrky na betonové schody. Již jsem je napenetroval (225) a vytmelil tmelem (609). následně jsem aplikoval silnou vrstvu 321 L, ale z podstupnic mi docela stékala. Stěrku jsem tedy přebrousil a postup bych chtěl pro lepší výsledek povrchu zopakovat. Nevím, zda ale znovu použít 321 L nebo jít do obyčejné 321, jde o to, že potřebuji přetřít i podstupnice (svislá část schodů) a nevím, který z uvedených nátěrů je méně stékavý, respektive, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. S pozdravem Adam Kročka
Nátěr schodů
Hezký den! Jde o materiálové „sourozence“. U Polycolu 321 je upřednostněna kryvost v tenké vrstvě a u Polycolu 321 L je upřednostněn rozliv. Když budete chtít aplikovat válečkováním tenký povlak například 0,2 kg jistě sáhněte po Polycolu 321. Jeho obvyklé spotřeby se pohybují od 0,3-0,5 kg/m2. Pokud budete chtít podlahu vyrovnat, protože vám nevyhovuje její reliéf a spíš, než nátěr potřebujete stěrkovou hmotu, volte Polycol 321 L jako licí. Obvykle se nanáší ve spotřebách od 1 kg do 3 kg na metr čtvereční podle požadavku na srovnání. Hmota je tekutá a má dobré samonivelační schopnosti. Přechodová oblast mezi Polycolem 321 a Polycolem 321 L je kolem 0,8-1,1 kg/m2.
Ladislav Cibulka
Nátěr schodů
Na svislé plochy volte Polycol 321, aplikaci provádějte v tenké vrstvě, aby nedošlo k jeho tečení. Hmota není koncipovaná jako tixotropní (netekoucí). Na podstupnici použijte velurový váleček 10 cm s chlupem 4 mm. Nátěr musíte provést dvakrát. Pokud máte na podstupnici "čůrky" hmoty, je nutné je nejprve zabrousit do roviny. Nový nátěr je neskryje.
Ladislav Cibulka

Přepravník zvířat

Dobrý den. Provádím renovaci přepravníku zvířat a mj. pokládám podlahu z plechu s lístečkovým vzorem. Záměr byl provést základní nátěr plus nátěr nějakým nejlépe silnovrstvým epoxidovým materiálem a provést pískový posyp. Je to řešení často používané výrobci nových vozů. Mohl byste mi doporučit nějaké řešení s dlouhou životností? Hlavním požadavkem je vytvoření odolného protiskluzového povrchu. Problémem jsou chemické vlivy, samozřejmě jistá pružnost samotné konstrukce a také délka vytvrzování. Za každou informaci předem děkuji.
Přepravník zvířat
Hezký den! Kovový podklad dobře odmastěte, aby na jeho povrchu nebyla žádná separační vrstva, která by bránila dokonalému přilnutí epoxidového nátěru Polycol 301 k podkladu. Předpokládaná spotřeba bude 0,2 kg/m2. Do ještě "živé" hmoty přes síto nasypte cca 1,5 až 2 kg suchého sklářského písku frakce 0,1-1 mm. Následný den proveďte zametení neukotveného písku a celou plochu ještě jednou převálečkujte Polycolem 301 při spotřebě 0,2-0,25 kg/m2. Teplota by se měla během celé aplikace pohybovat mezi 15 a 20 °C. Celou plochu nechte dobře vyzrát a převoz zvířat provádějte až po sedmi dnech. Při vyšší teplotě, například 20 až 25 °C, se doba pro plné chemické zatížení zkrátí tak na 4 dny. Myslete na to, že namáhání kejdou patří mezi velmi agresivní chemické namáhání.
Ladislav Cibulka

Životnost Polycol 301/321

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám dvougaráž s menší dílnou o rozloze 39,6m2 (v četně 20 cm soklu). Podlaha je ze samonivelační stěrky 8 cm a bude se ještě brousit, předpokládám hladký povrch. Jaký nátěr nebo licí stěrku použít? V některých diskuzích uvádíte, že 321 má delší životnost než 301. Jakou životnost má 301? Jsem absolutní laik v tomto oboru, proto zkušenosti jiných jsou mi vítané.
Životnost Polycol 301/321
Hezký den! Životnost jakéhokoliv povlaku, pochůzné a pojízdné plochy, je dána mechanickým a chemickým namáháním a jeho tloušťkou. Životnost neříká, že následující den po deklarované životnosti povlak chránící podklad zmizí. Amortizace je vždy postupná. Například ve vaší garáži předpokládám, že nejvíce budou namáhané dva pruhy pod koly auta (střední namáhání). Tam kde chodíte bude lehké namáhání. Pokud parkujete s nákladním autem, jedná se o namáhání těžké. Tento parametr namáhání má i druhou část a tím je četnost. Jiná amortizace bude v soukromé garáží, kde ráno odjedete a večer přijedete a jiná bude v autoservisu, kde auta přijíždí a odjíždí mnohokrát denně. Tomuto parametru se říká dynamické namáhání. Tato dvě namáhání patří mezi mechanické namáhání. Píšete, že zde máte dílnu a pak by se vás ještě mohlo týkat namáhání úderem (pád nářadí nebo výrobku). Tepelné namáhání (okuje řezání nebo sváření materiálů). Je třeba nezapomenout ani na namáhání chemické. Tím je myšleno namáhání vodou, oleji, pohonnými hmotami, roztoky solí, kyselinami a louhy. Chci tím říci, že pod pojmem životnost se skrývá celý komplex namáhání. Posledním vlivem je síla ochranné vrstvy. Obecně platí, že čím je větší tím delší je doba potřebná k její amortizaci.
Ladislav Cibulka
Životnost Polycol 301/321
Při dodržení předepsané technologie aplikace jsou životnosti dotazovaných materiálů následné. Polycol 301 dva nátěry (tloušťka cca 200 mikronů) pro pochůznost 8-10 let, pojízdnost 4-6 let. Pokud vím, že místo je velmi namáhané, například vjezd velké skladové haly, nájezdová rampa atp. nic nebrání aplikaci třech vrstev a navýšení životnosti. Polycol 321 je obvykle aplikován v jednom nátěru v tloušťce 300-500 mikronů. Životnost pro pochůznost přes 15 let pro pojízdnost do 10 let. Polycol 321 L. Stěrka je aplikována v tloušťkách 1-3 mm. Životnost pro pochůznost padesát roků a pro pojízdnost cca 25-30 let. Znovu připomínám, že parametr životnosti je závislý na více parametrech a od nich je odvislé jak zkrácení, tak prodloužení životnosti.
Ladislav Cibulka

Polycol 301/321

Dobrý den, jsem rozhodnut použít jeden z těchto materiálů jako finální podlahu v garáži, kde je nyní čistý betonový potěr. Počítám s penetrací 225, ale nemohu se rozhodnout, zda pro finální podlahu použít dvě vrstvy 301 nebo jednu 321. Plocha garáže je cca 30 m2 s rovinností 3 mm na 2 m. Můžete mi prosím sdělit přibližné množství penetrace a nátěru? Kolik mm materiálu 321 se nanese při spotřebě 0,8 kg/m2? Díky
Polycol 301/321
Hezký den! Penetrace Polycol 225 je epoxid rozpuštěný v těkavém rozpouštědle, aby se maximálně snížila jeho viskozita a epoxidová síť byla co nejvíce zasáta do podkladu. Vzniká tak velmi kvalitní přechodová vrstva mezi podkladem a následnou užitnou vrstvou. Podle kvality betonové mazaniny je spotřeba 0,3-0,5 kg/m2. Na 30 metrů čtverečních bych si objednal jednu soupravu 4+0,4 kg a jednu soupravu 8+0,8 kg.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Polycol 301 je rozpouštědlový nátěr, který se obvykle aplikuje ve dvou vrstvách. První při spotřebě 0,2-0,25 kg/m2. Druhý nátěr 0,15-0,2 kg/m2. Doporučuji dva nátěry celkem 0,4 kg/m2. Materiál odpovídá soupravě 10+2 kg. Tento nátěr zachovává reliéf podkladu a nelze s ním provádět žádné vyrovnávání. Doporučuji ho na plochy, které mají nebo by mohly mít problém s spodní vlhkostí. Jde o velmi často užívaný nátěr z důvodu snadnosti aplikace a dobrým užitným parametrům.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Polycol 321 je bezrozpouštědlová nátěrová kompozice s vyšší viskozitou. Z hmoty se nic neodpařuje a je proto možné v jednom kroku provádět i srovnání hrubosti podkladu. Obvyklé spotřeby 0,3-0,5 kg/m2 pak nemusí úplně souhlasit, neboť spotřeba se současným vyrovnáním závisí na hrubosti podkladu. Z tohoto důvodu bych volil aplikaci ve dvou vrstvách. Nejprve bych na plochu aplikoval soupravu 10+3 kg a druhý den bych se rozhodl, zda přidám ještě soupravu například 5+1,5 kg nebo přidám dalších 10+3 kg, aby podlaha byla srovnána k obrazu mé představy.
Ladislav Cibulka
Polycol 301/321
Síla suchého filmu na betonovém podkladu příliš neodpovídá teorii. Část materiálu totiž dorovnává reliéf a část materiálu se vsákne do podkladu. U rozpouštědlového nátěru se necelá polovina hmoty nanesené na podklad odpaří. Tedy z nanesených 100 g by mělo zůstat tak 50 mikronů. Dvě vrstvy celkem 400 g nechají film cca 200 mikronů silný. U bezrozpouštědlového nátěru nanesených 400 g nechává suchý film cca 400 mikronů. Při dodržení technologie pokládky má bezrozpouštědlový systém cca dvojnásobnou životnost ochranného povlaku.
Ladislav Cibulka
0 - 10 / 52 další