Diskuze o nátěrech

Polycol stěrka do zahradní kuchňky

Dobrý den, mám technicky dotaz ohledně epoxidové stěrky do zahradní kuchyňky cca 10 m2. Co byste doporučil, epoxidový nátěr nebo stěrku? Nyní budu dělat betonovou podlahu (potěr 6 cm), předpokládám že potěr srovnám 0,3 - 0,5 cm samonivelační hmotou a poté přijde na řadu samotný epoxidový nátěr nebo epoxidová stěrka - je uvedený postup správný? Můžete doporučit Vaše výrobky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Adam Koutný
Polycol stěrka do zahradní kuchňky
Hezký den! Nezapomeňte dodržet doby zrání betonového podkladu i cementové nivelační hmoty. Na cementové nivelační hmotě nesmí být vypocené cementové mléko a aditiva z nivelační hmoty. Tyto látky snižují přídržnost jak nátěrového, tak licího epoxidového systému. Cementovou nivelaci nejprve napenetrujte epoxidovou penetrací. Vytvoříte tak přechodový můstek mezi podkladem a užitnou vrstvou. V nabídce máme hloubkovou penetraci Polycol 225 a klasickou bezrozpouštědlovou penetraci Polycol 264. Myslím, že pro zahradní kuchyň bude nátěr naprosto dostačující. V nabídce máme dva. Levnější rozpouštědlový nátěr Polycol 301, který je nutné aplikovat ve dvou vrstvách. Dražší, bezrozpouštědlový nátěr Polycol 321, který se aplikuje obvykle jen v jedné vrstvě.
Ladislav Cibulka

Polycol 321 do truhlářské dílny.

Dobrý den, budu natírat nový beton v truhlářské dílně. Beton má zatím 31 dní a není gletovaný. Hrubost je cca 1-2 mm. Plocha na nátěr je 30 m2. Odkazy níže jsem si přečetl a rozdíly znám. Jde mi o to, že se dotazy týkají většinou garáží, kde je podlaha více namáhaná. Jakou byste tedy volil Vy variantu, a to jak penetrace, tak množství a vrstev Polycolu 321. Děkuji moc za odpověď.
Polycol 321 do truhlářské dílny.
Hezký den! Po očištění povrchu od nenosných částí (vypocené cementové mléko, prach atp.) proveďte penetraci betonu Polycolem 225. Spotřeba penetrace se u standardních betonů pohybuje mezi 0,3-0,5 kg/m2. Penetrujte beton, dokud podklad saje. Při nedostatečné penetraci, nedojde k uzavření podkladu. Nanesený následný nátěr se bude zapíjet a vytlačí z podkladu vzduchové bublinky. Den po penetraci proveďte nátěr Polycolem 321. Obvyklá spotřeba je 0,3-0,5 kg/m2. Při hladkém povrchu bude spotřeba na dolní hranici a při hrubém na horní hranici. Hmota je bezrozpouštědlová, tedy je jí jedno, v jaké tloušťce je nanesena. Také se jí říká silnovrstvý nátěr. Obvykle se nátěr nanáší jen v jedné vrstvě. Nic vám ale nebrání provést realizaci ve dvou vrstvách. Výhodou tohoto postupu je, že po prvním nátěru můžete provést ještě nějaké korekce plochy, jako například drobné dotmelení nebo ubroušení nečistot ve filmu.
Ladislav Cibulka

Nátěr bazénu

Dobrý den! Rád bych vás požádal o radu ohledně výběru vhodné nátěrové hmoty. Potřebuji natřít dno zapuštěného bazénu (dno je z betonu). Bylo by možné použít Polycol 301/321? Je některý z materiálů vhodnější? Jako penetraci jsem uvažoval Polycol 225. Děkuji! S pozdravem Milan Roller
Nátěr bazénu
Hezký den! Betonový podklad nejprve dobře očistěte od nenosných částí, po oschnutí proveďte penetraci Polycolem 225. U betonu bazénů bývá nižší spotřeba 0,2-0,3 kg/m2 natužené směsi. Následující den proveďte nátěr válečkem s krátkým nylonovým chlupem 3-5 mm (4-6 mm). Polycolem 301 RAL 5012 ve spotřebě 0,2 kg/m2 natužené směsi. O den později proveďte druhý nátěr ve spotřebě 0,15- 0,2 kg/m2. Vodu napusťte třetí den po druhém nátěru. S ohledem na potenciální pronikání vody pod nátěr skrze konstrukci bazénu, volte raději rozpouštědlový systém Polycol 301.
Ladislav Cibulka

Nátěr na keramickou dlažbu a obkladačky

Dobrý den, rád bych se zeptat zda můžu použít epoxidovou barvu v místnosti, kde máme obkladačky a dlažbu. Popřípadně co by jste poradili, doporučili jak postupovat. Děkuji za odpověď Maluš.
Nátěr na keramickou dlažbu a obkladačky
Hezký den! Nátěry obkladů a dlažeb se dělají vcelku běžně. Důležité je odstranit všechny separátory na nich. Na chodbách to bývá především podlahová kosmetika s vosky a v sociálních prostorech (koupelny, toalety, převlékárny apod.) se obvykle přidá i tělová kosmetika, šampony, kondicionéry, opalovací krémy, ochranné oleje a krémy atd. Z toho důvodu je nutné provést dobrou očistu ploch nebo případně přebroušení. Přebroušení obklady nebo dlažbu otevře a zakotvení nátěru je pak masivnější a životnost delší. Asi nejvíce se realizuje rozpouštědlový nátěr Polycol 301 pomocí válečku s krátkým chlupem. Menší plochy ustojí i molitanový váleček. Pokud chcete matný povrch, použijte jako vrchní vrstvu polyuretanový lak Polycol 324 PU.
Ladislav Cibulka

Nátěr dílny

Dobrý den, mohl bych poprosit jakou odolnou barvu zvolit do zámečnické dílny? V dílně je nově udělaný beton (CP20). Jedná se o část dílny velikost cca 25 m čtverečních. Případně bych poprosil o cenovou nabídku. Děkuji za odpověď, s pozdravem Nosek
Nátěr dílny
Hezký den! Na povrch očištěný od všech nenosných částí a separačních vrstev naneste dvousložkovou epoxidovou penetraci Polycol 225 balení souprava 8+0,8 kg stojí v MOC bez DPH 1360 Kč. Následující den proveďte první nátěr dvousložkovou epoxidovou nátěrovou hmotou Polycol 301. Další den proveďte druhý finální nátěr. Budete potřebovat 2x soupravu 5+1 kg MOC bez DPH á 1164 Kč. Pokud byste chtěl investovat do delší životnosti, mohu vám nabídnout bezrozpouštědlový epoxidový nátěr Polycol 321, který je sice dražší, ale má delší životnost.
Ladislav Cibulka

Střešní nátěr

Dobrý den, v návodu jsem se dočetl, že minimální teplota podkladu při aplikaci je 15°C. To nebude problém dodržet. Jaká ovšem může být maximální teplota podkladu při aplikaci střešního nátěru Polycol 384? Za odpověď předem děkuji.
Střešní nátěr
Hezký den! Horní hranice je určena odpařováním rozpouštědla přítomného ve hmotě. Při práci, kdy se teplota blíží 30 °C dochází k velmi rychlému vytěkání rozpouštědla a stříkaná hmota tak nedostává moc šancí k slití nastříkaného filmu. Z toho důvodu je vhodné při teplotách nad 25 °C přidávat rozpouštědlo, aby byla zachována správná konzistence pro stříkání.
Ladislav Cibulka

OSB ve skleníku

Dobrý den. Potřebuji natřít OSB desky nátěrem, abych dosáhl vodotěsnosti. Jde o podlahu ve skleníku, to znamená vlhkost, voda, střídání teplot, a hlavně zdravotní nezávadnost. Můžete mi prosím něco doporučit? Zároveň bych to potřeboval natužit tužidlem, které snese nízké teploty při vytvrzení, existuje?
OSB ve skleníku
Hezký den! OSB desky byste měl koupit ve variantě, která je již impregnovaná proti vlhkosti. Vzhledem ke skladbě dřevěných štěpek je tento materiál velmi "mezerovitý" a pouhý nátěr je obvykle nedostačující pro údržbu. Doporučuji jako první krok vytvoření souvislé užitné plochy z epoxidového dvousložkového tmelu Polycol 609. Ve standardní variantě se prodává s tvrdidlem Polycol 568, ale při práci za nízkých teplot ho umíme dodat s velmi razantním tvrdidlem Polycol 553. Tento systém nemá problém s teplotou, ale razantní tvrdidlo snižuje dobu na zpracování. Sám bych si natužil například dvě kila, abych hmotu po zamíchání dokázal v klidu aplikovat. U méně razantní verze si natužím klidně 5 kg tmelu. Pro roztažení použijte gumové hladítko nebo stěrku s gumovým břitem. Hmota vypadá jako bílá pasta. Ještě ten den, po šesti hodinách (podle teploty), je možné aplikovat bezrozpouštědlový nátěr Polycol 321, kde je standardně dodávané tvrdidlo Polycol 593 zaměněno razantním Polycolem 553. Používejte váleček v krátkým chlupem 4-6 mm. Víc než 5 kg složky A, pokud budete na ploše sám, netužte! Rychlé tvrdidlo zkrátí doby zpracování cca na jednu čtvrtinu. Můžete pracovat i při teplotách mezi 0-5°C. Druhý den (podle teploty) je podlaha užívání schopná. Žádný z výše uvedených materiálů neobsahuje nízkovroucí rozpouštědla, jedná se o bezrozpouštědlové systémy. Z vytvrzené podlahy se neuvolňují žádné částice ani chemikálie.
Ladislav Cibulka

Aplikační teplota

Dobrý den, lze aplikovat Polycol 301 ve venkovním prostředí, když teploty "plavou" +5 až +20 °C? Mám venkovní nevytápěnou garáž a chci znivelovaný povrch natřít Polycolem 301. V návodu píšete optimální teplotu při nanášení +15 °C, to asi nebude problém dodržet, ale během schnutí teplota pravděpodobně klesne. Lze aplikovat s tím, že se prodlouží vytvrzení nebo už nelze aplikovat? S pozdravem Michal Vlachynský
Aplikační teplota
Hezký den! Po očištění podkladu nejprve proveďte penetraci. Polycol 225 povrch zpevní a vybuduje přechodový můstek k následné užitné vrstvě. Po vytvrdnutí (druhý den) můžete začít s aplikací nátěrového systému Polycol 301. Optimální teplota pro zpracování a zrání epoxidových kompozic je 15-20 °C. Při vyšších teplotách 20-25 °C se zkracuje doba pro zpracování natužené hmoty a naaplikovaná hmota má dříve plné vytvrzení. Při teplotách 10-15 °C se prodlužuje doba zpracování a doba zrání. Při teplotách 5-10 °C je již tato změna významná. Aplikace trvale pod 5 °C nedoporučuji.
Ladislav Cibulka

Nátěr terasy

Dobrý den, chtěl bych natřít betonovou terasu materiálem Polycol 301. Bohužel část terasy byla opravena flexi lepidlem. Mohu penetrovat Polycolem 225 přes flexi lepidlo a pak použít nátěr? Nebo je potřeba lepidlo vybrousit a opravit betonovou stěrkou, či tmelem? Děkuji. S pozdravem Jiří Brabec
Nátěr terasy
Hezký den! Na podkladu, kde je provedená oprava flexibilním lepidlem budete mít významně nižší spotřebu penetrační kompozice. Pozor, velmi často je na flexibilním lepidle cementoakrylátový výluh, který je separační. Vhodné je mechanicky ho odstranit (kartáčování, broušení). Též je potřeba zvážit, zda flexibilní lepidlo má dostatečné parametry pro budoucí životnost nového díla. Celou plochu dobře napenetrujte Polycolem 225. Penetrujte do nenasákavosti, ale nevytvářejte kaluže. Následný den po vytvrzení penetrace proveďte první nátěr Polycolem 301. Spotřeba cca 0,2-0,25 kg/m2. Druhý nátěr bude mít menší spotřebu cca 0,15-0,2 kg/m2.
Ladislav Cibulka

Nátěr schodů

Dobrý den, řeším aplikaci epoxidového nátěru / stěrky na betonové schody. Již jsem je napenetroval (225) a vytmelil tmelem (609). následně jsem aplikoval silnou vrstvu 321 L, ale z podstupnic mi docela stékala. Stěrku jsem tedy přebrousil a postup bych chtěl pro lepší výsledek povrchu zopakovat. Nevím, zda ale znovu použít 321 L nebo jít do obyčejné 321, jde o to, že potřebuji přetřít i podstupnice (svislá část schodů) a nevím, který z uvedených nátěrů je méně stékavý, respektive, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. S pozdravem Adam Kročka
Nátěr schodů
Hezký den! Jde o materiálové „sourozence“. U Polycolu 321 je upřednostněna kryvost v tenké vrstvě a u Polycolu 321 L je upřednostněn rozliv. Když budete chtít aplikovat válečkováním tenký povlak například 0,2 kg jistě sáhněte po Polycolu 321. Jeho obvyklé spotřeby se pohybují od 0,3-0,5 kg/m2. Pokud budete chtít podlahu vyrovnat, protože vám nevyhovuje její reliéf a spíš, než nátěr potřebujete stěrkovou hmotu, volte Polycol 321 L jako licí. Obvykle se nanáší ve spotřebách od 1 kg do 3 kg na metr čtvereční podle požadavku na srovnání. Hmota je tekutá a má dobré samonivelační schopnosti. Přechodová oblast mezi Polycolem 321 a Polycolem 321 L je kolem 0,8-1,1 kg/m2.
Ladislav Cibulka
Nátěr schodů
Na svislé plochy volte Polycol 321, aplikaci provádějte v tenké vrstvě, aby nedošlo k jeho tečení. Hmota není koncipovaná jako tixotropní (netekoucí). Na podstupnici použijte velurový váleček 10 cm s chlupem 4 mm. Nátěr musíte provést dvakrát. Pokud máte na podstupnici "čůrky" hmoty, je nutné je nejprve zabrousit do roviny. Nový nátěr je neskryje.
Ladislav Cibulka
  předchozí 10 - 20 / 65 další