Diskuze o kamenných kobercích
Odstranění zelené řasy.
Dobrý večer chtěla jsem se zeptat, jak odstranit zelenou řasu v rozích na nájezdu do kočárkárny. Zkoušeli jsme vapkou na nižší výkon ať nepoškodíme kamínek, jemnějším kartáčem a nejde to. Děkuji za odpověď. Jana
Odstranění zelené řasy.
Hezký den! Proti řasám je krom speciálních chemických postřiků nejčastěji používán roztok modré skalice. Funguje již v nízkých koncentracích, pod jedním procentem. Vezměte starý rozprašovač, dejte tam půl lžičky modré skalice a zalijte vodou. Protřepáním síran měďnatý rozpustíte. Tímto roztokem řasu postříkejte. Již za dva dny uvidíte změnu. Řasa postupně zešedne a přemění se v prášek, který již odstraníte vodou.
Ladislav Cibulka
Kamenný koberec
Dobrý den, prosím o radu a doporučení. Budeme rekonstruovat venkovní terasu, která je pokrytá rozbitým betonem. Jak je potřeba upravit a ošetřit beton před nanesením kamenného koberce? Jaký rozměr kamene pro pochůznou terasu o rozměrech 20 m2 je nejideálnější. Děkuji předem za odbornou radu. Jana Pospíšilová
Kamenný koberec
Hezký den! Podklad pod kamenným kobercem by měl být nosný a napenetrovaný. Penetraci proveďte z důvodu kotvení kamenného koberce k podkladu. Kamenný koberec se obvykle realizuje ze štěrků frakce 2-4 mm nebo 3-6 mm anebo 4-8 mm. Od toho se odvíjí tloušťka kamenného koberce. První varianta se dělá v minimální tloušťce 1 cm a z té největší frakce nejčastěji v tloušťce 2 cm. Informační listy k penetraci i k epoxidovému pojivu kamenného koberce jsou zde na webu volně ke stažení.
Ladislav Cibulka
Asi neřešitelný problem
Dobrý den, stala se mi nehoda, prováděl jsem zaliti koberce, jelikož se mi na nějakých místech odchlípl od podkladu. Bohužel když jsem se blížil ke konci tak jsem sk nevšiml, že v kýblu mi ta pryskyřice už dost zhoustla, kterou jsem vylil následně na koberec, ale už to neslo rozetřít. Teď tam mám flek, kde je pryskyřice tak moc ze není skoro vidět ani kamínek. Lze to nějak odstranit ani bych musel ten koberec vysekat? Děkuji
Asi neřešitelný problem
Hezký den! Čas na zpracování natužené epoxidové hmoty uvedený v informačních listech je vždy časem na podkladu, nikoliv v obalu. Podklad a vzduch odebírají reakční teplo, a tím vám dovolí trojnásobnou zpracovatelskou dobu, než má natužená kompozice v obalu. Jedinou cestou, jak odstranit defekt vzniklý při vaší aplikaci je mechanické odstranění. Vyznačte si, prosím kolem defektu čtverec nebo obdélník, pak diamantovým kotoučem na rozbrušovací pile prořízněte vrstvu kamenného koberce tak, abyste mohl defekt odstranit. Po jeho odstranění doplňte chybějící část kamenného koberce. Nakonec proveďte povrchovou úpravu shodně jako v okolí opravy.
Ladislav Cibulka
Asi neřešitelný problem
Druhou možností, jak odstranit defekt je ohřátí místa horkovzdušnou pistolí nebo malým propan-butanovým hořákem. Při teplotě nad 65 °C epoxidová síť povolí a je možné hmotu mechanicky upravovat. Použijte kovovou špachtli a místo vyčistěte. Po doplnění odstraněné hmoty, doplňte chybějící kamenný koberec a udělejte novou povrchovou úpravu. Nevýhodou této cesty je, že nemáte ostrou hranu výřezu a doplnění chybějícího materiálu vyžaduje větší zručnost.
Ladislav Cibulka
Asi neřešitelný problem
Chemickou cestu bych pro odstranění defektu nedoporučoval.
Ladislav Cibulka
Nevytvrzená pryskyřice
Dobrý den,
chtěla jsem poprosit o radu. máme kamenný koberec a dělali jsme revitalizační nátěr pryskyřicí. Na některá místa jsme bohužel zapomněli a dodělávali je zvlášť. Pryskyřice se ani po 24 hodinách nevytvrdila. Může být na vině špatný poměr (část jedné složky vytekla a pojivo se do ní dalo odhadem), či nízké teploty (v noci 7 stupňů, přes den 13, vlhko a deštivo). Je nějaká šance, že pryskyřice vytvrdne? A pokud ne, jak se to dá napravit?
Děkuji za dopověď.
Nevytvrzená pryskyřice
Hezký den! Zesítění epoxidu s tvrdidlem probíhá podobně jako zapínání zipu. Tedy poměr "zoubků" na epoxidové straně musí odpovídat počtu "zoubků" na tvrdící straně. Při dodržení tužícího poměru vzniká kvalitní síť s výbornými užitnými parametry, ale nedodržení tužícího poměru vede až k fatálnímu selhání systému. Důležité je také dobře obě složky do sebe promíchat. Udělejte na místě, které lepí, tento test. Pomocí horkovzdušné pistole místo, třeba na ploše 20x20 cm s rozumem ohřejte tak, aby bylo na omak teplé. Plošku ohřívejte pomalu, aby se prohřál i štěrk. Pak na ni položte třeba karton nebo hadr, který nepouští chlupy. Asi po hodině karton sundejte a pohmatem zjistěte, zda došlo ke zmizení lepení. Pokud ano, měli jste štěstí, že vlivem počasí pouze došlo k prodloužení doby vytvrzení. Jestliže prohřáté místo bude i nadále lepit, čistým hadříkem namočeným do acetonu očistěte alespoň povrch kamenného koberce, aby nedošlo k jeho znečistění přilepenými nečistotami z prostředí a nanesení natužené pryskyřice proveďte znovu. Bohužel v hloubi kamenného koberce se špatně natužený film nedá odstranit. Takže dodatečné nanesení správně natužené hmoty bude vždy slabším místem oproti okolní ploše.
Ladislav Cibulka
Znečištěný kamenný koberec
Dobrý den, mám dotaz ohledně natření kamenného koberce. Stala se mi nehoda a na světlý kamenný koberec se mi vylila plechovka Luxolu tmavší barvy než je koberec a i přes rychlé vypláchnutí proudem vody zůstal kamenný koberec flekatý. Půjde prosím toto nějak opravit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Klosová Kateřina
Znečištěný kamenný koberec
Hezký den! V okamžiku rozlití lze skvrny odstranit snadno, setřením hadrem namočeným v ředidle S 6006. Pokud dojde k částečnému zaschnutí, nebojte se vzít i kartáč. Čím jsou skvrny starší, tím obtížnější je jejich odstranění. Při čištění starších skvrn rozpouštědly, může dojít k poškození epoxidové sítě spojující kamínky v kamenném koberci. Proto bych na závěr, po čištění a odpaření ředidla doporučil převálečkování plochy filmem z natuženého epoxidu Polycol 117, cca 0,3-0,4 kg na metr čtvereční.
Ladislav Cibulka
Prosakující balkón
Dobrý den. Mám kamenný koberec na balkoně a v některých místech mi začala přes hydroizolaci pod kobercem prosakovat voda.
Rád bych na kamenný koberec aplikoval buď gel na uzavření povrchu, nevím však jestli i přes gel nebude prosakovat voda.
Nebo bych celý povrch uzavřel epoxydovou kompozici Polycol 117-593. Jen nevím jaké množství zakoupit rozměry jsou 15m2 v tloušťce 1cm, frakce 2-4. Dá se zakoupit třeba jen 20kg, udělat část a za týden dokoupit a udělat zbytek? Nevznikne pak problém s napojením na již hotovou část, aby tou spárou nezatékala voda, nebo se epoxid spojí s již hotové části bez problémů? Předem děkuji a přeji pěkný den Václav Kamínek
Prosakující balkón
Hezký den! Při uzavření povrchu epoxidovým gelem dojde k uzavření vrstvy tak, že je nepropustná pro vodu. Jde ale o uzavření povrchové, mezi prvním a druhým zrnem vrstvy. Pozor na přechod mezi vodorovnou a svislou plochou (obvodovou zdí). Zde dochází pohybem materiálů ke vzniku praskliny a následně touto prasklinou může zatékat voda do konstrukce. Stejně tak při tepelném pohybu (roztažnost a smrštění) nebo pohybu podloží vodorovné konstrukce může dojít k jejímu prasknutí. Tato prasklina je pak vstupní branou vody do konstrukce. U starších staveb je riziko defektu prasknutí nižší a u novostaveb vyšší. Záleží na statické stabilitě stavby. Řešení zatékání, uzavřením kamenného koberce epoxidovým gelem, je velmi často realizované pro relativně snadnou aplikace svépomocí.
Ladislav Cibulka
Prosakující balkón
Úplné zalití kamenného koberce epoxidovou kompozicí Polycol 117 se obvykle z důvodu hygienických důvodů realizuje v interiérech (koupelny, toalety, kuchyně…). Na terasách a balkónech se nedělá z toho důvodu, že pryskyřice by po spádu podkladu odtekla z plochy. Úplné zalití je obtížně realizovatelné jednoduchým litím. Spotřeba natužené epoxidové kompozice na vodorovné ploše je cca 3,2 - 3,5 kg/m2 při tloušťce koberce 1 cm. Při požadavku na úplné zalití se dílo realizuje po vrstvách až do úplného zaplnění kamenného koberce.
Ladislav Cibulka
Prosakující balkón
Neplatí to však pro lokální opravy. Pokud tušíte místo, kde dochází k protékání terasy, pak je Polycol 117 asi nejlevnějším řešením. Obvykle stačí jedna souprava Polycolu 117-593 1+0,5 kg. Po jejím dobrém zamíchání vznikne tekutá hmota, která se nalije na kamenný koberec nad místo s průnikem vody. Pryskyřice proteče k podkladu a na spodní straně kamenného koberce na podkladu vytvoří „kaluž“ cca 1 m2. S ohledem na spádování doporučuji lít pryskyřici výše nad místem poruchy. Pokud je porucha u zdi, doporučuji po jejím obvodu nalít proužek co nejvíce korespondující se zdí, aby epoxidová hmota měla šanci zaplnit prasklinu nacházející se uvnitř konstrukce. Někdy se místo prosakování vody skrze hydroizolaci pod kamenným kobercem obtížně lokalizuje, pak přichází na řadu naválečkování cca 1 - 1,5 kg/m2 natuženého epoxidu. Část natužené hmoty zůstane na kamíncích a zpevní koberec, část proteče až k podkladu, kde se rozlije. Pryskyřici s tvrdidlem balíme v soupravách 3+1,5 kg, 5+2,5 kg, 10+5 kg, 20+10 kg a 30+15 kg. Propojení nové pryskyřice a původní je bez problému. Pozor, aby vám pryskyřice nevytekla z vrstvy kamenného koberce ven do okapů.
Ladislav Cibulka
Kamínkový koberec
Dobrý den, měla bych na vás dotaz. Máme doma kamínkový koberec, který bychom potřebovali zalít pro snadnější údržbu. Na vašich stránkách jsem se dočetla, že bud můžeme zalít pryskyřicí či gelem. Máte na stránkách vše hezky popsané, ale nevím zda jde materiál i objednat a popřípadě na kolik by to vyšlo. Jde o úpravu cca 10 m2. Na kolik by prosím vyšlo zalití Polycol 117 L + Polycol 593 a na kolik úprava gelem? Mockrát děkuji za odpověď, Ztratilová
Kamínkový koberec
Hezký den! Ta levnější varianta je uzavření povrchu gelem. Představte si, že pracujete s hmotou konzistence řidšího aspiku. Pomocí gumové stěry ho zapravíte do povrchu kamenného koberce tak, abyste vyplnila prostor mezi předposledním a posledním kamínkem v kamínkovém povlaku. Standardní balení gelu je 10+4 kg. Souprava stojí 4 225 Kč včetně DPH. Pozor, při tužení (mísení složky A a složky B) nevmíchejte do hmoty vzduch. Ten již nemá šanci z hmoty uniknout a výsledný vzhled uzavřeného kamenného koberce je pak takový „zamlženy“.
Ladislav Cibulka
Kamínkový koberec
Varianta dražší je prolití kamenného koberce v celé jeho tloušťce. Na jeden metr čtvereční, tloušťky 1 cm budete potřebovat cca 3 až 3,5 kg směsi Polycolu 117 L. Kalkulaci vám udělat nemohu, protože sice vím výměru, ale nevím v jaké tloušťce máte koberec realizován. Kdyby tloušťka byla 1 cm, pak byste na 10 m2 potřebovala cca 35 kg Polycolu 117 L. Balení Polycolu 117 L je 5+2,5 kg; 10+5 kg, 20+10 kg a 30+15 kg. V tom největším balení stojí 1 kg směsi složek A+B 455 Kč + DPH. Zalévání doporučujeme pro koupelny a toalety, kde je nutný vysoký hygienický standard. Je pravda, že při zalití kamenného koberce vzniká podlahovina s velmi luxusním vzhledem. Pryskyřice je zcela čirá a zvýrazňuje eleganci kamenného koberce. Materiály lze objednat jak u nás, tak u našich prodejců.
Ladislav Cibulka
Uzavření kamenného koberce
Dobrý den, máme kamenný koberec na balkoně. Žádala jsem manžela, aby ho zalil pryskyřicí tak, aby se dal udržovat vytíráním. Nedbal... Nyní je povrch na různých místech znečištěný. Zanesený prachem a špínou od biologického odpadu, který sbíráme do nádoby umístěné na balkoně. Neubráníme se znečištění kamenného koberce. Ráda bych toto nějak vyřešila. Očistila a dodatečně zalila, tak jak jsem chtěla. Balkon má rozměr 6 x 1,5 m. Doporučíte nějaký přípravek a množství? Děkuji za odpověď. S pozdravem Bartoníčková Jolana
Uzavření kamenného koberce
Hezký den! Před Vámi jsou dvě řešení. V prvním se kamenný koberce uzavře gelem. U gelování je důležité dbát na to, abyste do gelu nenamíchali s tvrdidlem i vzduch. Vzduch nemá šanci vytěkat z uzavírací hmoty. Spotřeba gelu se pohybuje cca 1 kg/m2. Aplikace se provádí hladítkem s gumovou hranou. Dalším řešením je zalití kamenného koberce. Je to jednodušší, ale dražší řešení, protože se musí vyplnit všechen prostor mezi oblázky. Pozor, na šikmých plochách se lití musí provádět ve více krocích, aby pryskyřice neodtekla z balkónu pryč. Spotřeba transparentní lité hmoty Polycol 117 je 3-3,5 kg natužené směsi na jeden metr čtvereční při tloušťce kamenného koberce 1 cm. Spotřeba je závislá na velikosti kamínků použitých v kamenném koberci.
Ladislav Cibulka
Spotřeba
Dobrý den, poprosil bych o výpočet spotřeby na 60m2 staré, betonové plochy pro parkování dvou automobilů. Štěrk 4/8 budu mít vlastní. Jaká je spotřeba štěrku 4/8 na 1m při 2cm Jaká je spotřeba pojiva na 1m2 Jaká je spotřeba penetrace. Jak budu odměřovat v případě zakoupení většího balení - dá se odlévat do nějaké jiné měrné nádoby? vč. tvrdidla? Beton je starý, místy s prasklinou (ale zdá se již definitivně ustálený)... V betonu jsou dilatační spáry, které bych položením kam. kob. nechtěl přiznávat, neb jsou dilatace tvořeny nesouměrně (lze?) A poslední otázka: po jaké době lze na položený koberec dát folii, aby nedošlo - třeba večer, případně i dříve po pokládce k znehodnocení deštěm? Předem moc děkuji za odpověď. Dan
Spotřeba
Hezký den! Na potah jednoho metru čtverečního v tloušťce dva centimetry potřebujete 30 kg štěrku 4-8 mm. Protože jde o pojízdnou vrstvu budete potřebovat na jeden metr čtvereční dvě kila pojiva. Do pojízdných potahů se dává poměr plnění 1:15. Pro pochozí 1:20. Z důvodu zlevnění celé aplikace bych navrhnul udělat nejprve plochu jako pochozí (1:20) a část, která je skutečně namáhána pojezdem převálečkovat pojivem a tím koberec "dokrmit" na pojízdnou mechaniku. Při aplikaci pochůzného koberce ve 2 cm tloušťky budete na 1 metr čtvereční potřebovat 1,5 kg pojiva. Pro celou 60 m2 plochu v pochůzném provedení potřebujete 90 kg pojivové směsi a v případě celopojízdném provedení potřebujete 120 kg pojivové směsi Polycol 123-593. Zboží balíme v následujících soupravách 1+0,4; 2,5+1; 5+2; 10+4; 20+8; a 30+12 kg. čím je balení větší, tím je cenově výhodnější. Nic vám nebrání objednat třeba 1 soupravu 1+0,4, označit v ní výšku hladiny a udělat si z ní objemovou odměrku. Správnější je samozřejmě epoxid a tvrdidlo vážit. Eliminujete tak chybu objemového odměřování. Penetraci betonu proveďte epoxidovým penetrentem Polycol 225-525 spotřeba se obvykle pohybuje mezi 0,3-0,5 kg na metr čtvereční dle savosti podkladu. Nikdo vám nemůže zakázat položit kamenný koberec bez přiznání dilatací, ale osobně, v době snadno dostupných hliníkových nebo ocelových lišt písmene "L" bych nalepil na hrany stávajících dilatací kovové lišty, případně i na hranu praskliny. Umožní vám to pak držet tloušťku vrstvy a v případě pohybu podkladu nevznikne nevzhledná prasklina. Dilatování nemusí být pravoúhlá síť, klidně může kopírovat skutečnost podkladu. V rubrice reference jsou i fotografie instalace lišt. Mikroténovou folií z důvodu obavy před poškozením deštěm lze kamenný koberec zakrýt téměř okamžitě po pokládce.
Ladislav Cibulka
Zalití
Dobrý den. Mám problém se zatékáním do garáže skrz kamenný koberec položený na terase, kdy bohužel firma před položením dostatečně neopravila hydroizolaci pod kobercem. Jaká je prosím nejlepší možnost opravy. Mohu použít Polycol 117-593 nebo celkově zalít povrch epoxidovou pryskyřicí? Nebo mám nanést tekutou lepenku a přes ní provést pokládku nového kamenného koberce. Jedná se o plochu 20m2. Děkuji za informaci. Zahradník
Zalití
Hezký den! Na začátku, bych šel tou nejlevnější cestou. Nejmenší balení Polycolu 117 s tvrdidlem Polycol 593 je 1+0,5 kg. Po natužení jedné poloviny soupravy bych směs nalil do prostoru, kde se domnívám, že dochází k pronikání vody do konstrukce. Po hodině bych natužil druhou polovinou soupravy a provedl druhé lití. Zalití proveďte v době, kdy je kamenný koberec suchý i ve hmotě. Pokud bude v dolní části koberce voda, natužená pryskyřice nemá šanci protéci do trhlinek a zcelit je. Teprve když toto zalití nebude úspěšné, kamenný koberec bych otevřel, opravil hydroizolaci a doplnil kamenný koberec.
Ladislav Cibulka