Diskuze o kamenných kobercích

Druhá vrstva

Dobrý den, je možné položit novou vrstvu na původní hrubší zrno. Jak se postupuje a nebo je nutno původní vrstvo odstranit. Jedná se o opravu a rozšíření plochy. Chtěl bych celou plochu sjednotit jemnějším zrnem. Děkuji Zbyněk Vorel
Druhá vrstva
Hezký den! Pokládka nového štěrkového potahu na starý potah je možná. Jediné, co vás limituje je mechanická pevnost původní vrstvy. Rozhodně neaplikujte pojízdnou verzi kamenného koberce na pochůznou variantu. Kdybych nechtěl původní koberec sundávat, alespoň bych ho zpevnil převálečkováním epoxidovou kompozicí Polycol 117-593.
Ladislav Cibulka

Lepidlo

Dobrý den, chci se zeptat, zda budou kamínky držet na schodku potaženém perlinkou a lepidlem nebo je lepší aplikace na beton?
Lepidlo
Hezký den! Lepidlo s perlinkou má nižší mechanické parametry než beton napuštěný epoxidovou penetrací. Doporučuji schod napustit penetrací Polycol 225 a pak provést potah kamenným kobercem. Jako pojivo doporučuji epoxidovou kompozici Polycol 123. Celý tento systém bude mít vyšší užitné parametry a delší životnost.
Ladislav Cibulka

Tvrdidlo

Dobrý den, při pokládce kamenného koberce došlo při namíchání jedné dávky ke smíchání dvou dávek pryskyřice (namísto jedné dávky pryskyřice a jedné dávky tvrdidla). Jaké mohou být následky způsobené nedodržením technologického postupu, případně lze toto místo ještě nějak dodatečně ošetřit? Děkuji za odpověď.
Tvrdidlo
Hezký den! Vytvrzování epoxidových kompozic připomíná zip, kde jedna strana je epoxid a druhá strana je tvrdidlo. Jezdec je míchání. Tedy směs vytvořená jen epoxidem nikdy nevytvrdne. Chybí druhá polovina zipu. Místo z plochy vyjměte a podklad co nejlépe očistěte, aby zde nezbyl separační film z nenatuženého epoxidu, který stekl k podkladu ze štěrku. Pokud se pokusíte do již smočeného štěrku přidat tvrdidlo a zamíchat, s vysokou pravděpodobností nevznikne správně natužená hmota a tím pádem i výsledná životnost kamenného koberce bude mimo standard. Lépe je vzít novou pryskyřici, tvrdilo, štěrk a vytvořit novou směs a tu položit. Jestliže máte dvě nepoužitá tvrdidla, objednejte si již jen složku A, tedy epoxidovou část dvousložkového systému.
Ladislav Cibulka

Geotextilie

Dobrý den, máme přichystaný podklad - izolovaná terasa, po odloupnutí staré dlažby očištěna, 2x nátěr "lepenkou v kýblu". Bylo nám doporučeno kamenný koberec neklást přímo na povrch, ale na geotextilii - nezdá se mi to...můžete poradit?
Geotextilie
Hezký den! Zřejmě došlo k chybě v komunikaci. Někdy se na terasu, z důvodu její pohyblivosti nebo z důvodu vybudování hydroizolační vany pod kamenný koberec instaluje skelná tkanina nebo skelná rohož. Provede se tzv. laminace podkladu. Následně se na laminát natáhne užitný povrch. Ať již kamenný koberec nebo jiný štěrkopískový potah. Geotextilie se používá do podkladu v jiných aplikacích. Pokud budete chtít vytvořit chodník vaší zahradou bez betonového podkladu, provede se strhnutí drnu, podsyp šotolinou, zhutnění, položení geotextilie a následně pokládka kamenného koberce.
Ladislav Cibulka

Spotřeby

Dobrý den, chtěli bychom před vchodové dveře udělat kamenný koberec. Byl by nanesen v tloušťce 8mm. Plocha 6m2. Co budu potřebovat pro realizaci (podklad je beton čistý) a kolik materiálů je třeba? Děkuji za odpověď
Spotřeby
Hezký den! Na kamenný koberec tloušťky 8 mm budete na 6 metrů čtverečních potřebovat 72 kg štěrku frakce 2-4 mm. Pytle jsou baleny po 20 kg. Tedy budete potřebovat 4 pytle štěrku. Na pojení štěrku budete potřebovat 4 kg pojiva, tj. směsi epoxidu a tvrdidla. Nejbližší balení je 2,5+1 kg 1x a 1+0,4 kg 1x. Pojivem je Polycol 123 s tvrdidlem Polycol 593. Doporučuji podkladní beton napenetrovat epoxidovou penetrací Polycol 225 s tvrdidlem Polycol 525. Budete potřebovat 1x soupravu 2+0,2 kg.
Ladislav Cibulka

Dvůr a cesta

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu, jaký materiál a v jaké síle použít na příjezdovou komunikaci a dvůr, komunikace cca 75m2 a nádvoří 100m2. Zatížitelnost denně 1Ox dodávkové vozidlo, 2x ročně Avie s 5t uhlí. Stávající podklad je podomácku vyrobená zámková dlažba stará 19let. Místy se začala drolit. Jak je to s mechanickou pevnosti povrchu při odstraňování sněhu pomocí hrabla nebo frézy. Děkuji za odpověď Kozel Jaroslav
Dvůr a cesta
Hezký den! Při tak intenzivně namáhaném podkladu se aplikuje kamenný koberec ze zrna 2-4 mm. Jen křemen, nikdy mramor. Po aplikaci je nutné kamenný koberec doplnit pryskyřicí na výsledné plnění 1:15. Aplikace se provádí v plnění 1:20. Aplikační tloušťka na nosném podkladu je 2 cm. Na jeden metr čtvereční budete potřebovat 30 kg odprášeného a suchého křemenného štěrku frakce 2-4 mm. Na pojení 30 kg štěrku budete potřebovat 1,43 kg Polycolu 123 a 0,57 kg Polycolu 593. Jiným řešením je polymerbetonový potah v tloušťce 1 cm. Pro pochůznost stačí 5 mm. Polymerbeton lze provést jak ve variantě s přírodním pískem tak s písky obarvenými. Na jeden metr čtvereční potřebujete 16 kg přírodního nebo obarveného písku frakce 0,1-2 mm. Na pojení písku budete potřebovat 1,34 kg Polycolu 117 a 0,66 kg Polycolu 593.
Ladislav Cibulka

Garáž

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možno aplikovat kamenný koberec položením na stávající beton (popraskaný a místy vydrolený) v garáži. Stávající betonová vrstva není izolovaná, ale nevykazuje absolutně žádné známky vlhkosti. Bohužel není možné moc podlahu výškově zvedat - jakou minimální tloušťku povrchu je nutné zvolit při minimální frakci zrna 2-4 mm, aby byla plocha stabilní a nedošlo k poškození vlivem častého pohybu osobních automobilů a častého provádění různých prací např. práce se dřevem - piliny, hobliny atp? Jak dobře je možné potom plochu udržovat zametat, stírat apod? Za předpokladu, že bude na konečný nátěr použit epoxid a plocha bude hladká by šla asi dobře udržovat, ovšem v tom případě ale neztratí propouštěcí schopnost, tzn. v případě že by se např. objevila spodní vlhkost mohl by se materiál zvedat? Děkuji.
Garáž
Hezký den! Kamenný koberec pro podlahu, kde nemáte dost výškového prostoru bych nedoporučoval. Výška je určena trojnásobkem velikosti zrna. Tedy například u zrnitosti 2-4 mm je střed 3 mm, krát 3 je 9 mm nejmenší aplikační tloušťka. Systém je naprosto otevřený, tedy potencionální vlhkost mu nevadí. Jiná věc je, pokud kamenný koberec uzavřete uzavíracím gelem nebo prolijete pryskyřicí. Pak je systém paronepropustný a při možném budoucím navýšení vody v podkladu by mohlo k odtržení potahu od podkladu.
Ladislav Cibulka
Garáž
Obvyklá aplikace je odstranění nenosných částí podlahy, dobrá penetrace například Polycol 225, vytmelení nerovností například Polycol 609 a dvojnásobný epoxidový nátěr například Polycolem 301. Získáte tak podlahu, která vám umožní velice snadnou údržbu a vysokou hygienu provozu. Dekorativnost zajišťuje široká škála barevných odstínů. Vzhledem k aplikovanému filmu se jedná o paropropustný nátěr, který nebude mít problém s možným navýšením vlhkosti v budoucnu. V případě, že nebudete mít obavy z možné vlhkosti v podkladu můžete použít řešení a paronepropustným silnovrstvým nátěrem Polycol 321. Díky větší aplikační vrstvě získáte delší životnost jakož i možnost dorovnání reliéfu podlahy. Vysoká hygiena, snadná údržba jakož i barevná škála je samozřejmostí.
Ladislav Cibulka

Spotřeby

Dobrý den, chci se zeptat na cenu a spotřebu. Potřebuji udělat 20 m2 kamenného koberce šedého frakce 4-8 mm. Za kolik u vás zhruba koupím materiál? Alespoň orientačně. Děkuji Jan Macháček
Spotřeby
Hezký den! Frakce 4-8 mm štěrku se aplikuje ve vrstvě nejméně 1,8 cm (vrstva = 3 zrna). Na tuto vrstvu budete potřebovat 27 kg štěrku na metr čtvereční. Při ploše 20 metrů čtverečních pak bude celková spotřeba štěrku 540 kg. To odpovídá 27 pytlů á 20 kg. Jeden pytel stojí v MOC bez DPH a slev 190 Kč. Na pojení štěrku budete potřebovat 27 kg pojivové směsi Polycol 123+593. Nejbližší balení je 20+8 kg v MOC bez DPH a slev 6 949 Kč.
Ladislav Cibulka

Cena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik by nás stálo 25 metrů čtverečních polymercoloru šedého. Moc děkuji.
Cena
Hezký den! Prosím, šedým polymercolorem myslíte šedý polymerbeton nebo šedý kamenný koberec? Pokud chcete polymerbeton, pak mi prosím ještě sdělte jeho požadovanou tloušťku. Pro kamenný koberec bych potřeboval krom požadované tloušťky ještě informaci o frakci plniva, které chcete použít (např. 2-4 mm; 4-8 mm, atp.)
Ladislav Cibulka

Drolení

Dobrý den, mám na terase kamenný koberec. Ten se mi po čase začal drolit a tak jsem ho nechala znova natřít pryskyřičným pojivem/lepidlem. Bohužel se mi zase po čase začíná drolit. Kamenný koberec byl položen na betonový základ, není ani tak fyzicky namáhán, opotřebovává se jen běžnou chůzi a vlivem počasí. Jak lépe chránit povrch tak, aby se kamínky nevylupovaly? Existuje nějaký tmel, vrchní krycí vrstva která by zakonzervovala povrch tak, aby se kamínky nedrolily? Jedná se o exteriér. Děkuji
Drolení
Hezký den! Ošetření povrchu má tři varianty. V první se pouze obnovuje vzhled kamenného koberce. Při této aplikaci se nanáší rozpouštědlový epoxidový lak Polycol 323-560 ve spotřebě 0,2 kg/m2. Při aplikaci nedochází k významnému posílení mechanických parametrů povrchu. Laková vrstva "oživuje" vzhled. V druhé variantě je aplikován bezrozpouštědlový systém Polycol 117-593. Spotřeba pak určuje do jaké hloubky je kamenný koberec zpevněn. Obvyklé spotřeby se pohybují mezi 0,3-0,5 kg na metr čtvereční. Vyšší mechaniku přináší nanesení hmoty ve dvou vrstvách např. 0,2 + 0,2 kg/m2 než jedna vrstva 0,4 kg/m2. Třetí variantou je pak uzavření povrchu transparentním epoxidovým gelem Stone gel. Tady jsou spotřeby hmoty na 1 kg/m2 podle velikosti zrna kamenného koberce. Aplikací vzniká uzavřený neporézní povrch s nejvyššími mechanickými parametry, ale voda již neodtéká vrstvou kamenného koberce, ale po povrchu kamenného koberce. Žádnou z výše popsaných aplikací neprovádějte za parného dne. S rostoucí teplotou roste i tekutost epoxidových kompozic a tedy i zatékání do koberce. Vy ale potřebujete hlavně zpevnit užitnou povrchovou vrstvu.
Ladislav Cibulka
  předchozí 20 - 30 / 70 další