Úvod - Produkty - Tmely
 Přidat příspěvek/dotaz 
Nadpis: 
Text: 
code

Přespádování
Dobrý den! Potřebovali bychom přespádovat sprchový kout v Domově pro seniory, který je opatřen epoxidovým nátěrem s chipsy. Podlaha je špatně vyspádovaná. Podlahu bychom zbrousili diamantovým kotoučem do spádu k odtoku, zpenetrovali a vystěrkovali opravnou hmotou. Dále bychom zřejmě podlahu zpenetrovali vaší penetrací, a zasypali křemičitým pískem. Poté bychom použili epoxidový nátěr s chipsy a na konec vše přelakovali. Jestli máte jiný názor, budu za něj moc rád.
Brabec
Přespádování
Hezký den! Nevím jak veliké přespádování se chystáte provést. Pokud jde jen o mírné (pod centimetr) přespádování je jednodušší provést ho epoxidovým tmelem Polycol 609, který se dá připlnit sklářským pískem a tixotropizovat bílými sazemi. Pak není nutné razantně otevírat fungující podklad, stačí ho zbavit možných separátorů (mýdla, tělová kosmetika, saponáty atp.) Výhodou je, že systém můžete vrstvit, tedy u gule můžete mít nulu bez zásahu do podkladu. Obvykle se při změně tvaru podkladu provede přebroušení a pak již požadovaný ochranný povlak. Například nátěr, chipsy, zvýšený protiskluz, lak atp. Jak jsem psal, lze systém vrstvit, tedy po první hrubém tvarování si plochu přebrušte a proveďte finální dorovnání. První tmelení můžete připlnit sklářským pískem a bílými sazemi. Druhé už jen tixotropizujte sazemi. Jestliže budete přespádovávat v centimetrech např. 5 nebo 10 cm výšky pak je levnější otevřít epoxidový povlak udělat přespádování polymerbetonovou hmotou a znovu obnovit epoxidový povlak.
Ladislav Cibulka
Rychlý tmel
Dobrý den! Potřeboval bych vytmelit rozbité schody, ale potřebuji, aby tmel co nejrychleji ztuhnul. Děkuji za radu. Macák
Rychlý tmel
Hezký den! Jako rychlý vyrovnávací tmel vám mohu nabídnout Polycol 609 vytvrzený rychlým tvrdidlem Polycol 553. Tužící poměr zůstává shodný jako u standardního systému Polycol 609-568 a to 100:20. Pozor tento systém nejenže tuhne cca čtyřikrát rychleji, ale je zkrácená i doba zpracování. Rozdělávejte si proto menší množství tmelící kompozice než u standardního tmelu. V případě potřeby tixotropie přidejte do 5% bílých sazí.
Ladislav Cibulka
Penetrace
Dobrý den, pane Cibulko, je nutné před aplikaci tmelu na opravu betonu Polycol 609 vždy penetrovat penetračním nátěrem Polycol 225? Děkuji za odpověď. Hezký den
Pavel Dvořák
Penetrace
Hezký den! Tmelené praskliny, výtluky či jiná vyplňovaná místa, bývají obvykle znečištěna nenosnými vrstvami a prachem. U výtluků nebo u vyrovnávek je odstranění těchto separátorů vcelku snadné. Problematické bývá vyčištění dilatací spár a prasklin. Vlastní penetrace má několik úkolů. Zpevnit podklad, sjednotit ho, omezit nasákavost a hlavně vybudovat přechodový můstek mezi podkladem a následnou vrstvou. Tedy pokud žádnou z těchto vlastností nepotřebujete, nepenetrujete. Penetrace udělá to, že epoxidy z tmelu jsou pak „prorostlé“ do podkladu a při dobře provedené penetraci nelze následné užitné vrstvy od podkladu oddělit. V případě prasklin, které nejdou pořádně vyčistit si firmy pomáhají dobrou penetrací, aby byla špína „ukotvena“ k podkladu.

Samozřejmě jsou aplikace, kde penetrace nemá smysl. Například pokud chcete udělat nový povrch na dlažbu, očistíte ji od separátorů, vyčistíte spáry a plochu očistíte od prachu. Do dlaždice se žádná penetrace nevpije, protože hmota je příliš kompaktní a nenasákavá. Ani ve spáře se penetrace nevsákne do dlaždice. Penetrace vteklá do prostoru pod dlaždici bude mít účel jen pokud bude bezrozpouštědlová (Polycol 264-568), protože může vyplnit část prostoru a přilepit ještě více dlažbu. Penetrace rozpouštědlová (Polycol 225-525), je naopak nebezpečná. Pokud nedostane čas na odtěkání rozpouštědla, bude toto rozpouštědlo uvnitř hmoty uzavřeno a bude se snažit dostávat ven. Razantní migrace rozpouštědla z hmoty může být fatální a může dojít i k odtržení vrstvy. Tedy tmelení spár dlažby s jejím dorovnáním pod budoucí nátěr nebo stěrku se provádí bez penetrace.

Do vysokopevnostních hutněných betonů, slinutých dlažeb, Eutitu a podobných materiálů se penetrace nevsaje a tím pádem postrádá smysl. Obecně se dá říci, že čím je podklad mechanicky horší, tím více je potřeba ho penetrovat.

Ladislav Cibulka
Připlnění tmelu
Je možné ještě tmel připlnit pískem? Jaké množství mám přidat?
Připlnění tmelu
Epoxidové tmely je možné připlnit. Nejprve však smíchejte složku A a složku B a velmi dobře zhomogenizujte. Teprve pak přidávejte plnivo do vzniku Vámi požadované zpracovatelské konzistence. Ta je zcela individuální a závisí též na zpracovatelské zkušenosti a užívaném nářadí.
Ladislav Cibulka
Připlnění tmelu
Dalším parametrem, který hraje roli, je velikost částic písku. Zcela jiná zpracovatelská hmota Vám vznikne, pokud do tmelu přidáte například křemenný písek zrna 1-2 mm, než když přidáte křemennou moučku zrnitosti 0,1 mm. Z Vašeho dotazu není zřejmé jakou frakcí písku chcete použít. V každém případě však používejte sušené sklářské písky. Nikdy nepožívejte písky kopané nebo říční. Jílovité podíly, v nich obsažené, významně snižují mechanické parametry vytvrzené plněné kompozice.
Ladislav Cibulka